Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 12:08
Reklama
Reklama

Na biwak do lasu. Ruszył nowy projekt Lasów Państwowych

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu od początku maja Lasy Państwowe udostępniły do wypoczynku ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach, w tym również tych w naszym regionie. Oczywiście, aby skorzystać z takiej możliwości należy przestrzegać regulaminu i zasady „3Z”.
Na biwak do lasu. Ruszył nowy projekt Lasów Państwowych

Autor: pixabay.com

Każdy, kto będzie chciał nocować w lesie w wyznaczonych strefach dłużej niż dwie noce z rzędu lub w grupie większej niż dziewięć osób musi zgłosić to drogą mailową do miejscowego nadleśnictwa i otrzymać akceptację w wiadomości zwrotnej.

W projekcie biorą udział również nadleśnictwa z naszego regionu. –  Obszar objęty programem wyznaczyliśmy na terenie dwóch sąsiadujących ze sobą leśnictw: Kodeń i Zabłocie. Jest to południowo-wschodnia część nadleśnictwa. Obszar zajmuje cztery kompleksy leśne o łącznej powierzchni ok. 1,5 tys. ha – informuje Małgorzata Bielak, koordynatorka projektu „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Chotyłów.

Obszar tej samej wielkości wyznaczono również  w Nadleśnictwie Biała Podlaska, znajduje się on praktycznie w całości na terenie leśnictwa Konstantynów. – Obligatoryjnie trzeba zgłaszać pobyt w grupie większej niż dziewięć osób lub/i dłuższy niż dwie noce. Nadleśnictwo na taki pobyt musi wyrazić zgodę. Zgłoszenia można dokonać poprzez wysłanie maila do nadleśnictwa albo zgłoszenie telefoniczne – wyjaśnia z kolei Łukasz Szubiczuk, koordynator projektu w Nadleśnictwie Biała Podlaska.

Dodaje jednak, że dla własnego bezpieczeństwa lepiej zgłaszać każdy pobyt. – Ktoś może źle się poczuć, zdarzy się jakiś wypadek losowy, zawsze będziemy mogli szybciej zareagować, wiedząc, w jakim miejscu w lesie przebywa dana osoba – tłumaczy leśnik. Wyjaśnia, że na terenie Nadleśnictwa Biała Podlaska są wyznaczone tylko dwa miejsca, w których można rozpalić ognisko. Należy też sprawdzać, gdzie aktualnie są zręby albo prowadzone zabiegi hodowlane, bo na taki teren obowiązuje zakaz wstępu.

Warto pamiętać o zasadzie „3Z”, czyli  „zaplanuj” – sprawdź teren, na jakim chcesz biwakować i regulamin programu oraz mapę zakazów wstępu do lasu; „zanocuj” – pamiętaj, że w wyznaczonych obszarach nie ma dodatkowej infrastruktury i sam musisz o wszystko zadbać oraz „zabierz” – zabierz ze sobą miłe wspomnienia, ale przede wszystkim wszystko to, co zabrałeś ze sobą z domu, w tym śmieci.

– Każdy chętny do spędzenia nocy w lesie powinien zapoznać się z regulaminem dla własnego bezpieczeństwa. Jest on dostępny na stronie internetowej nadleśnictwa w zakładce „Turystyka - Zanocuj w lesie” – podkreśla Małgorzata Bielak. Dodaje, że zasady przebywania w lesie są proste i wynikają z ogólnie funkcjonujących przepisów oraz zasad poszanowania środowiska i drugiej istoty.

Szczegółowy regulamin, najczęściej zadawane pytania oraz odpowiedzi na nie, a także wszelkie potrzebne informacje znaleźć można na stronie www.lasy.gov.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: 75-letni senior z astma oskrzelowaTreść komentarza: Ubolewam, ze w dzisiejszych czasach realizując obiekt dedykowany m.inn. seniorom, nie uwzględniono potrzeb seniorów i ich utrudnień z korzystania dóbr natury w chowaniu się przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych. Zgłaszam problem mając nadzieję na Toy Toi'a.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 21:29Źródło komentarza: Tężnia solankowa i plaża. Nad Krzną, jak nad morzemAutor komentarza: Aleks22Treść komentarza: Zobaczcie ile zarabiaja ludzie prezydenta w radach nadzorczych miejskich spolek. To jakis zart, zwlaszcza jak spolka ma strate na poziomie 1.5 mln rocznie, z czego polowa to jest koszt rady nadzorczej w takiej spolce.Data dodania komentarza: 16.05.2024, 14:58Źródło komentarza: Jest wniosek o maksymalne wynagrodzenie dla prezydentaAutor komentarza: Króluj nam ChrysteTreść komentarza: Ej tam co roku gorzej , dlaczego ? Co roku w bialskim powiecie rozwala się od 4-6 motocyklistów . Prawie zawsze śmierć następuje w wyniku nadmiernej prędkości . Gdyby tymi swoimi mótorkami jeżdzili 40-50 km na godzinę to by żyli a jeżdżą ponad 100 km na godzinę i łamią przepisy drogowe bo na drogach powiatu można jeżdzić max 90 km na godzinę . A życie ma się tylko jedno więć może warto zwolnić i jeżdzić 40-50 km na godzinę . Króluj na Chryste zawsze i wszędzie.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 14:49Źródło komentarza: Bialscy motocykliści zainaugurowali sezonAutor komentarza: StanisławTreść komentarza: Co roku jest gorzej z organizacją tej wspaniałej imprezy.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 12:53Źródło komentarza: Bialscy motocykliści zainaugurowali sezonAutor komentarza: TrfTreść komentarza: PRYMASKI - prosze pamietac o feminatywach. To nowoczesne wyksztalcone srodowisko...Data dodania komentarza: 15.05.2024, 09:29Źródło komentarza: Biała Podlaska: Justyna Gorczyca zastępcą prezydenta
Reklama
Reklama