Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 8 maja 2024 08:31
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: Od szpitala do Caritasu

W drugiej odsłonie naszego cyklu „Spacerem po zabytkach” zajmiemy się dawnym szpitalem św. Karola Boromeusza przy ul. Warszawskiej 15, w którego części mieści się obecnie redakcja Słowa Podlasia. Główny budynek zajmuje zaś siedziba bialskiej Caritas Diecezji Siedleckiej. Historia szpitala sięga początku XVIII wieku, a pierwotnie znajdował się tutaj klasztor sióstr szarytek, ufundowany przez Karola Stanisława Radziwiłła. Zakonnice zostały sprowadzone aż z Paryża przez biskupa łuckiego i brzeskiego Aleksandra Wyrzykowskiego.
Biała Podlaska: Od szpitala do Caritasu

Autor: fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków

Przypomnijmy, że pierwszy szpital w Białej Podlaskiej powstał pod koniec XVI wieku w 1593 roku, a ufundowała go Elżbieta Eufemia z Wiśniowieckich, natomiast po 35 latach w 1628 roku jej mąż Aleksander Ludwik Radziwiłł przekazał go na potrzeby nowo utworzonej Akademii Bialskiej, którą opisywaliśmy w poprzednim wydaniu Słowa Podlasia.

Pod opieką szarytek

W tym natomiast opiszemy historię szpitala św. Karola Boromeusza, który pierwotnie pełnił funkcję klasztoru sióstr szarytek. Dokładnie 25 stycznia 1716 roku książkę Karol Stanisław Radziwiłł ufundował w Białej Podlaskiej drewnianą kaplicę i budynek, w którym miały rezydować  Siostry Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo. Zostały one do miasta nad Krzną sprowadzone przez biskupa łuckiego i brzeskiego Aleksandra Wyrzykowskiego aż z Paryża. Miały tu prowadzić szpital i sierociniec, zajmując się początkowo 6 chorymi i 12 sierotami. W tym celu otrzymały dotację w postaci majątków radziwiłłowskich oraz zapisane w testamencie budynki i place.

W 1728 roku Anna z Sanguszków Radziwiłłowa ufundowała nowy, murowany budynek w stylu barokowym na planie nieregularnego czworoboku, by powiększyć możliwości szpitala i sierocińca. Liczba podopiecznych sióstr szarytek zwiększyła się do 60 sierot, a przy sierocińcu powstał też szpital dla wdów. Nowy obiekt powstał w stylu barokowym na planie nieregularnego czworoboku, z wewnętrznym kwadratowym dziedzińcem , frontem skierowanym na południe.

Z kolei w 1749 książę Hieronim Radziwiłł zapisał szarytkom również majątek Mokrany.

W XVIII/XIX wieku od zewnętrznej strony dobudowano do szpitala skrzydło północno-zachodnie, a od południa klasycystyczny portyk, poprzedzający wejście do budynku głównego, wsparty na dwóch parach kolumn toskańskich. Z lewej strony budynku znajduje się natomiast połączona z nich kaplica.

Podczas okupacji austriackiej w latach 1795–1809 szpital pełnił funkcję domu opieki dla sierot, chorych i ubogich, których przyjmowano tu bezpłatnie.

W 1884 roku, po usunięciu przez Rosjan siłą Sióstr Miłosierdzia, budynek został carskim ukazem z 31 grudnia zamieniony na prawosławny klasztor i szpital pod wezwaniem św. Marii Magdaleny. W 1915 roku, podczas działań wojennych prawosławne mniszki uciekły, a w opuszczonym szpitalu Niemcy urządzili w budynku wojskowy lazaret. W 1918 roku, po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, budynek trafił pod zarząd Powiatowego Związku Samorządowego jako publiczny. Powróciły też w roli pielęgniarek szarytki, a szpital otrzymał nazwę św. Karola Boromeusza i miał początkowo 15 łóżek.

(...)

Cały artykuł przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia z 28 grudnia 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: WlodarzTreść komentarza: I wszyscy zgodnie zaglosowali:) 2 rodzaje dodatku- żarty. 20 tys zł w takiej bidocie dookoła to bezczelność. Oczekiwałbym wojta który zarabia 3 najniższe krajowe przynajmniej na początku kadencji a potem oczywiście gdyby zaczął się wykazywać można mówić o podwyżkach. W tym kraju nigdy nie będzie dobrze jeżeli takie są dzialania.Data dodania komentarza: 07.05.2024, 07:48Źródło komentarza: Gmina Biała Podlaska: Ustalili wynagrodzenie wójtaAutor komentarza: czy→łłOTreść komentarza: Kiedy Ludzie, czegoś potrzebują, Pojawia się, tajemnicza i niespodziewana. Bociany? Te już nie odlecą. Dobro i Zło, są związane, nawet definicją, jeśli wiesz, o czym piszę.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 15:33Źródło komentarza: Kochają bociany i dają im dom. Niezwykłe miejsce w RakowiskachAutor komentarza: Wieś PodlaskaTreść komentarza: Pewne osoby ... nie potrafiły w przeszłości w wielu sytuacjach zachowywać się z empatią do innych ludzi, więc współczuję teraz zwierzętom pod ich nieszczęsną "opieką".Data dodania komentarza: 06.05.2024, 00:27Źródło komentarza: Kochają bociany i dają im dom. Niezwykłe miejsce w RakowiskachAutor komentarza: kibicTreść komentarza: ośmieszacie tylko klub i miasto, sportowo i organizacyjnieData dodania komentarza: 05.05.2024, 14:33Źródło komentarza: Szósty mecz bez wygranej z rzęduAutor komentarza: KrzysztofTreść komentarza: Rozpiska zlotu jest fatalna, żadnej reklamy, plakatu, co będzie na tym WORD ? Chyba sobie daruję.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 23:04Źródło komentarza: Rozpoczęcie sezonu motocyklowego. Znamy plan wydarzenia
Reklama
Reklama