Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 01:38
Reklama
Reklama

Żubr przepłynął Bug i migruje po naszych terenach

Straż Graniczna w Bohukałach zaobserwowała żubra. Jego obecność na terenie powiatu bialskiego potwierdza też przedstawiciel Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu". Zwierzę prawdopodobnie przepłynęło Bug i w ten sposób dostało się do Polski z Białorusi. Jak wskazuje Sebastian Santus, główny łowczy okręgowy PZŁ w Białej Podlaskiej, to już trzeci żubr widziany na naszych terenach.
Żubr przepłynął Bug i migruje po naszych terenach
Zwierzę prawdopodobnie przepłynęło Bug i w ten sposób dostało się do Polski z Białorusi

Autor: pixabay.com

- Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej, z placówki w Bohukałach, podczas realizacji zadań służbowych, zauważyli w terenie przygranicznym zwierzę, które swym kształtem przypominało żubra - mówi kapitan Dariusz Siennicki z biura prasowego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie. Dodaje, że Straż Graniczna powiadomiła o tym Nadleśnictwo Biała Podlaska. 

Żubrów może przybywać

Maciej Husiński strażnik Parku Krajobrazowego "Podlaski Przełom Bugu" przyznaje, że strażnicy są bardzo zaskoczeni, że żubr pojawił się na naszym terenie. - Jesteśmy zaskoczeni w pozytywny sposób. To trzeci żubr, który został zaobserwowany w regionie. Przypuszczamy, że żubr dostał się do Polski z Białorusi. Straż Graniczna widziała tropy, które wskazują którędy mógł się przedostać przez granicę. Żubr musiał przepłynąć Bug - mówi Maciej Husiński. Dodaje, że żubr ma do dyspozycji szerokie kompleksy leśne, gdzie może się swobodnie poruszać. 

- To nowy gatunek, który się tutaj pojawił, wydaje mi się, że osobników tego gatunku może przybywać na południowym Podlasiu. Pojedyncze osobniki żubra nie będą szkodziły miejscowym uprawom, ponieważ żubry potrafią samodzielnie zdobyć pożywienie - wyjaśnia Maciej Husiński. 

Monitoring żubra

Wskazuje też, że Park Krajobrazowy prowadzi monitoring i inwentaryzację przyrodniczą. - Z dostępnych nam informacji, wynika, gdzie żubr przebywa. Będziemy w bezpieczny sposób obserwować czy żubr porusza się wzdłuż parku czy też próbuje wrócić do swojego naturalnego środowiska. Myślę, że nie ma obawy, by kłusownicy upolowali żubra, gdyż na terenie parku działa Polski Związek Łowiecki i monitoruje obszar - uspokaja strażnik. 

Dodaje, że pojedyncze osobniki samców żubra mogą być zdezorientowane widząc człowieka, ale nie powinny być niebezpieczne. - Jednak gdy je spotkamy powinniśmy zachować spokój i bezpieczną odległość. Jeśli żubr spuści głowę, daje znak, że jest zaniepokojony, wtedy nie należy wykonywać gwałtownych ruchów i oddalić się od niego - informuje Maciej Husiński. 

Zachowaj dystans

Dr Katarzyna Daleszczyk konserwator Obrębu Ochronnego w Ośrodku Hodowli Żubrów w Białowieskim Parku Narodowym wskazuje, że od żubrów należy zachowywać odległość minimum 50 metrów. 

- Żubry nie są gwałtowne, agresywne, nie są wrogo nastawione do ludzi. Jednak zbliżenie się do takiego zwierzęcia, które nie ucieka powoduje, że przekraczamy jego granicę komfortu, wtedy może na nas zaszarżować. Dlatego lepiej jest zachowywać dystans - zaznacza dr Katarzyna Daleszczyk

Dodaje, że po zachowaniu żubra widać, kiedy zaczyna się niepokoić. - Wtedy grzebie ziemię nogami, zaczyna ryć rogami, może się gwałtownie zacząć tarzać lub rogami atakować krzaki czy drzewa. To zachowania, które mają na celu przestraszenie przeciwnika czyli osoby, która się zbliża. Wtedy należy się wycofać, bo następnym etapem może być to, że na nas zaszarżuje - wyjaśnia specjalistka. 

Zauważa, że jak to samotny osobnik, to musi być dorosły samiec, bo to one mają skłonności migracyjne. - Z pewnością nie można dokarmiać dzikich zwierząt, w tym żubrów w pobliżu domów, ponieważ dane zwierzę się przyzwyczai i przestanie czuć lęk przed człowiekiem. Pozwoli komuś podejść bliżej, a potem może zaatakować takiego człowieka - tłumaczy. Przekazuje, że żubr będzie się żywił żołędziami i trawą z łąk. - Może też obgryzać drzewa z kory i korzystać z oziminy na polach. Żubr prawdopodobnie sam znajdzie pożywienie, zapewne skorzysta z paśników, gdzie jest wykładane siano dla jeleni. Jeśli ma być dokarmiany, to tylko z dala od ludzi - podkreśla dr Katarzyna Daleszczyk. 

Sebastian Santus główny łowczy okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Białej Podlaskiej informuje, że to trzeci żubr widziany w okolicy. 

- Specjalnie dla żubrów nie będziemy robić paśników, ale może skorzystają one z tych, które już powstały, żeby karmić jelenie. Nie zabronimy im z nich korzystać. Myślę, że żubr sobie poradzi ze znalezieniem pożywienia, bo nie do takich zim jak mamy, żubry są przyzwyczajone. Cieszę się, że przyszedł. Bioróżnorodność jest potrzebna, ale ważna jest równowaga w przyrodzie - stwierdza Sebastian Santus.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Mietek Zbysio 19.01.2024 09:32
Czyżby nowy sposób na przedostanie się przez granicę ludzi? No, Koń Trojański już dawno temu wymyślony. Czyżby powracał do łask.

Darek W. 19.01.2024 06:48
To dopiero początek inwazji 😁 Na powiecie Hajnowskim i Bielsk Podlaski, też tak się zaczynało od paru szt.na polach.teraz są ich setki. Życzę sukcesów w hodowli,i żeby nie było że nie uprzedzaliśmy.rolnik z Podlasia

miłośnik przyrody 19.01.2024 06:47
W przyrodzie panuje równowaga. Zostało zabitych trzy, przybyło trzy.

Darek W. 19.01.2024 06:44
3 Żubry,to dopiero początek inwazji 😁,na powiecie Hajnowskim i Bielsk Podlaski też tak się parę lat temu zaczynało,teraz mamy setki Żubrów na polach 😡. sukcesów w hodowli

MMaciejewski 18.01.2024 21:02
Strażnik parku krajobrazowego gdzie obserwowany jest żubr czyli gat. ściśle chroniony liczy że nie zostanie zwierzak skłusowany bo na terenie parku działa PZŁowiecki. To nadzór nad przyrodą parku sprawuja myśliwi cz strażnicy parku. Żubr nie jest przeciez gatunkim łownym. Aaaa... pewnie strażnicy to zarazem myśliwi.... A RDOŚ ktos powiadomił? Strażo Graniczna RDOŚ powiadamiamy czyli Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Słowem cyrk!

łowczy 18.01.2024 16:10
Przyszedł za chlebem

Bezpłodny Rafuś Myśliwy 18.01.2024 11:27
Mogli by dać myśliwym odstrzał na żubra. Przerobiłoby się żubra na kiełbasy !!!!

Żubr 18.01.2024 15:57
Tuskoludki, takie odpady narodowe, wszędzie i tylko to widzą, biznesy, pieniądze i własne interesy, a takie te interesy malutkie, że w okularach o najwyższym stopniu wzmocnienia muszą wciąż je oglądać, oglądać, żby własną męskość potwierdzić ; kraść, zabijać, przywłaszczać...Neco, ergo sum...

stonowany 19.01.2024 06:43
Żubr 18.01.2024 15:57
Tuskoludki, takie odpady narodowe, wszędzie i tylko to widzą, biznesy, pieniądze i własne interesy, a takie te interesy malutkie, że w okularach o najwyższym stopniu wzmocnienia muszą wciąż je oglądać, oglądać, żby własną męskość potwierdzić ; kraść, zabijać, przywłaszczać...Neco, ergo sum...
cyt"Tuskoludki" Człowieku kiedy przestaniesz siać jadem. Włącz myślenie

tuskoludkowi, nie stonowanemu 19.01.2024 11:27
... i tyle właśnie tuskoludki potrafią, ,,kopiuj - wklej,, , własnej inwencji zero. Za wcześnie wstał, jeszcze ,, partyjny admin ,, się nie uaktywnił, przekazu dnia nie było, więc tylko tak skromnie, ,,kopiuj-wklej...

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ktośTreść komentarza: Cytat: "nowy dyrektor, wdraża niezbędne zmiany, które mają na celu uzdrowienie tej sytuacji – dodaje burmistrz. No to ładnie wdrożył....Data dodania komentarza: 31.10.2024, 15:09Źródło komentarza: Wypadek na radzyńskiej pływalni. Ratownicy zawieszeni, dochodzenie w tokuAutor komentarza: Dariusz KTreść komentarza: Ja wymyśliłem pośrednictwo kredytowe (w sklepach) między bankiem a klientami. Wszędzie gdzie zatrzymałem się na dłużej były remonty są nowe budynki.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 14:55Źródło komentarza: Korzystają z uroków trzeciego wieku [ZDJĘCIA]Autor komentarza: ZXTreść komentarza: Spolecznosc to za duzo powiedziane, jesli chodzi o czesc tamtejszych tubylcow. Gubernia Lubelska, rejon poludniowo-podlaski. Wszystko na ten temat.Data dodania komentarza: 31.10.2024, 13:39Źródło komentarza: Koniec Jadłodzielni Orzechówek. Lodówka zmienia lokalizacjęAutor komentarza: bebekowaTreść komentarza: Kochani, przecież można kupić takie sztuczne, plastikowe drzewa. Ładne, o regularnych pokrojach koron, z ledami wmontowanymi od razu w gałązki. Ani liście z nich nie opadają, ani żółkną. Podlewać nie trzeba, przesadzać, gałąź się nie złamie, wiatr nie przewróci. Tylko sztuczne sadzić!Data dodania komentarza: 31.10.2024, 08:11Źródło komentarza: Drzewa poszły do wymiany. Nowy burmistrz zarządził nowe nasadzeniaAutor komentarza: cczytTreść komentarza: Wyrażasz zgodę, by nadawca, wysłał listpolecony/avizo (liczne uprawnienia, a to tylko PoczP.SA) i kwitujesz? Ja to wypowiedziałem. To kradzież tożsamości (oswiadczenie woli, poza wiedzą i wolą OdbiorcyListuPol) w szczególnych przypadkach. Nie ma takiego prawa w kodeksach i w żadnym nie figuruje Usługa PocztyP., jako forma Powiadomienia. Nie dajcie się zniewolić, zabór i karanie drobne. A wielcy, sobie leżą na wyspach i ciągną ze słomki. Prezydent, łaskawca, dopisze (z potem na czole) procenty++. A ten Pozer, co niby startował, ale nie, figurował, będzie tam opowiadał i zabawiał publikę i Radę. wontzlasuData dodania komentarza: 30.10.2024, 18:35Źródło komentarza: Bialczan czeka sezon podwyżek. Pierwsze już w listopadzie i tak do stycznia
Reklama
Reklama