Zasady nauki języka obcego
- regularność – podstawową zasadą, która daje gwarancję efektów w nauce jest regularny kontakt z językiem. Nie ważne czy jednego dnia poświecimy 5 minut, a drugiego 20 na przyswojenie nowych informacji. Najistotniejsze jest, by robić to codziennie. Wtedy czynność uczenia się i kontaktu z danych językiem stanie się nawykiem.
- otoczenie się językiem obcym – warto, by zwroty, słowa w nowym języku towarzyszyły nam w każdej możliwej sytuacji. Dobrym rozwiązaniem jest zmiana języka menu w telefonie i na komputerze. Można przygotować karteczki ze słownictwem i rozkleić je w domu w miejscach, gdzie najczęściej pada wzrok np. na lodówce, na lustrze w łazience. Nauka stanie się efektywniejsza jeśli zaczniemy czytać artykuły w tym języku, początkowo może to być uciążliwe, ale z biegiem czasu stanie się naturalne dla mózgu.
- oglądanie filmów i słuchanie radia – bez wątpienia elementem, który przyspiesza naukę, jest kontakt z "żywym" językiem. Warto regularnie oglądać filmy lub seriale, a także słuchać radia. Należy pamiętać, że istnieje kilka rodzajów filmów o zróżnicowanym poziomie trudności. Najłatwiej można zrozumieć bajki dla dzieci, nieco trudniejszego języka używają bohaterowie komedii. Jeszcze bardziej specjalistyczne zwroty występują w filmach sensacyjnych i historycznych. Najlepiej dobrać rodzaj filmu do obecnego poziomu znajomości języka i przechodzić do coraz bardziej zaawansowanych typów.
Metody nauki języka obcego
Lektorzy zajmujący się nauką języków obcych stosują coraz to nowe metody edukacji, by przyspieszyć proces uczenia się. Istnieje wiele sposobów, na efektywniejsze przyswajanie materiału, warto wypróbować kilka i wybrać najlepszą dla siebie.
- zastępowanie słów obcojęzycznymi odpowiednikami wyrazów, które trzeba się nauczyć np. opowiadając historię o domu, można powiedzieć, że: w moim „house” są dwie sypialnie, kuchnia i łazienka
- kojarzenie obcego słowa z emocjami, które ono wywołuje np. „beach” kojarzy się ze słońcem, odpoczynkiem, relaksem, radością
- wyobrażanie sobie obcego słowa ze skojarzeniami polskimi np. byk po hiszpańsku to „toro”, można wyobrazić sobie byka leżącego na torach
W Internecie dostępnych jest wiele innych metod nauki, trzeba jednak pamiętać, że każda z nich wymaga zaangażowania i regularnego stosowania.
Najpopularniejsze źródła nauki języka obcego
Do nauki można wykorzystać portale internetowe, e-booki i stacje radiowe. Przykładowo najpopularniejszymi stronami do nauki języka angielskiego są: TED Talks, BBC Radio, BBCnews. Sporo interesujących materiałów dostępnych jest również na You Tube. Internet daje obecnie mnóstwo możliwości do nauki, warto z nich korzystać i podnosić swoje umiejętności. Kiedy jednak poziom znajomości języka jest w danej chwili niewystarczający, tłumaczenie z angielskiego na polski lub odwrotne można uzyskać dzięki centrom tłumaczeń.
Napisz komentarz
Komentarze