Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 03:56
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Czy będą mogli w przyszłości żądać zachowku?

Mój syn dostał od swego ojca – mojego byłego partnera – w drodze darowizny nieruchomość. Miało to miejsce 12 lat temu. Tymczasem niedawno jego ojciec się ożenił i urodził mu się drugi syn, w związku z czym niedawno wraz z żoną zażądali ode mnie przepisania połowy na nowo narodzonego brata. Czy mogą tego żądać? I czy będą mogli w przyszłości żądać zachowku?
Czy będą mogli w przyszłości żądać zachowku?

Jak się zdaje, po dwakroć nie, choć z dodatkowymi zastrzeżeniami. Osoba obdarowana jest zobowiązana do pewnej lojalności wobec darczyńcy, nie oznacza to jednak pełnego podporządkowania jej woli, w szczególności w zakresie dalszego rozporządzania jej przedmiotem. Odwołanie zaś darowizny przez darczyńcę możliwe jest – w zaistniałych realiach – tylko w sytuacji rażącej niewdzięczności ze strony obdarowanego (i tylko jego, a nie np. jego matki), ale pojęcia tego nie można interpretować rozszerzająco.

Jeśli idzie o zachowek, to stosownie do brzmienia art. 994 par. 2 zd. 1 k.c., przy obliczaniu zachowku należnego zstępnemu nie dolicza się do spadku darowizn uczynionych przez spadkodawcę w czasie, kiedy nie miał zstępnych. Przepis ten w zakresie pojęcia darowizny można interpretować dwojako – albo jako darowizny dokonane, gdy w ogóle nie było żadnych zstępnych (a więc na rzecz np. małżonków czy osób trzecich), albo jako darowizny dokonane na rzecz jednego zstępnego przed narodzeniem się (a właściwie poczęciem, a to z uwagi na dyspozycję zd. 2) kolejnego itd. Trafna wydaje się raczej druga wykładnia (choć w tzw. doktrynie zdecydowanie przeważa raczej pierwsza z nich; jest ona również bliższa interpretacji językowej), paradoksalnie jednak gdyby doszło do dziedziczenia, zaś przedmiot darowizny stanowiłby zasadniczo jedyny wartościowy składnik, mogłoby być opłacalne po prostu odrzucenie spadku. W takiej sytuacji bowiem, w myśl art. 994 par. 1 k.c., przy obliczaniu zachowku w ogóle by nie były brane pod uwagę darowizny dokonane przed więcej niż 10 laty (poprzedzającymi tzw. datę otwarcia spadku, czyli w istocie datę śmierci spadkodawcy) – a osoba odrzucająca spadek nie jest traktowana jako spadkobierca w rozumieniu rzeczonych przepisów (w literaturze prawniczej zwraca się bowiem uwagę, że pojęcie te należy interpretować z odwołaniem się do zaistniałego stanu faktycznego, a nie hipotetycznego wynikającego z samego brzmienia przepisów).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: To nie było fatalne tylko nędzne kpiny z kibiców a Pan trener od kilku meczu nie ma żadnej koncepcji na gręData dodania komentarza: 20.05.2024, 08:29Źródło komentarza: Porażka w niedzielne południeAutor komentarza: jaTreść komentarza: ruscyData dodania komentarza: 18.05.2024, 20:58Źródło komentarza: Trwa drugi dzień akcji gaśniczej lasu w Wiskach. Czy to podpalenie?Autor komentarza: zodowolonyTreść komentarza: Super, koniec obstrukcji, niech nie wracaja.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:52Źródło komentarza: Biała Samorządowa kończy dotychczasową działalnośćAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Brakuje najważniejszej informacji: czy Łoś był trzeźwy. Brakuje też innej, kto został ukarany mandatem karnym? Łoś, leśniczy, nieboszczyk przed zarejestrowaniem zgonu w USC?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:54Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: Rafuś Bezpłodny MyśliwyTreść komentarza: Jest tych łosiów zatrzęsienie . Dlaczego ta cała zgraja Myśliwców (myśliwych ) nie strzela do Łosiów a ich mięso nie wpier*ala w kiełbasy ? Zapewne dlatego , że mięso łosia jest nie dobre na kiełbasy lepiej sptrzelić sarenkę i dziczka . Nie strzelają dlatego , że jest zakaz strzelania do łosi ale jest też zakaz strzelania do jeleni patrząc przez noktowizor a niektórzy strzelają . Dlatego jeżdzę w nocy przez tereny leśne max 60 km/h .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:55Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyzna
Reklama
Reklama