W czwartek 10 listopada w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej odbyło się specjalne spotkanie, podczas którego eksperci przedstawili założenia programu. – Skierowany on jest do dwóch grup wiekowych, czyli dzieci, które ukończyły piąty rok życia, oraz osób powyżej 60 lat z takimi schorzeniami, jak choroby płuc czy astma oskrzelowa – tłumaczyła Zofia Woźniak, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Lubelskiego.
Program profilaktyki zakażeń pneumokokowych realizowany będzie w czterech wariantach. Pierwszy, uruchomiony już w tym roku, zakłada szczepienie około 700 dzieci pomiędzy 2. a 5. rokiem życia, zamieszkałych na terenie województwa lubelskiego. Całkowity koszt – około 200 tys. zł – pokryje Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Drugi wariant też dotyczy dzieci od 2. do 5. roku życia, ale w tym przypadku w działania będą mogły włączyć się samorządu lokalne, czyli gminy i powiaty. Chodzi o to, żeby zaszczepić w sumie jak najwięcej maluchów.
teraz czytane na www.slowopodlasia.pl | Człowiek chciał zgwałcić konia
Wariant trzeci zakłada zapewnienie ochrony dla części osób powyżej 60. roku życia, sfinansowanej z budżetu województwa lubelskiego, a czwarty – znów daje możliwość poszerzenia liczby osób korzystających ze szczepień dzięki pomocy samorządów.
– To wielkie przedsięwzięcie, wymagające wielu starań i pracy. Przed nami wielki cel, jakim jest poprawa stanu zdrowia dzieci i osób starszych, a pośrednio całego społeczeństwa województwa lubelskiego. Zachęcamy lokalne samorządy do rezerwowania funduszy na ten cel w projektach na następny rok – podsumowuje Woźniak.
Według prelegentów, w dzisiejszych czasach walka z pneumokokami jest bardzo trudna. – Bakterie te są coraz bardziej lekooporne. Przestajemy leczyć tę chorobę, więc jedynym sposobem jest zaszczepienie, zanim choroba trafi swoją ofiarę. To jedyny sposób, by zapobiegać tego typu infekcjom – tłumaczy Sabina Szafraniec, prezes stowarzyszenia Parasol dla Życia. Według niej jest coraz większe zainteresowanie tymi szczepieniami. – Co ważne, coraz więcej samorządów decyduje się na zabezpieczanie swoich pacjentów szczepieniem przeciwko pneumokokom. Sam fakt, że szczepionki są na tym terenie wprowadzone i że szczepione są dzieci, jest wielką radością, bo to oznacza mniej małych pacjentów, którzy umrą lub będą okaleczeni przez chorobę – mówi Szafraniec.
Koordynatorem projektu jest Centrum Medyczne Luxmed. Partnerami w programie są przychodnie zrzeszone w Lubelskim Związku Lekarzy Rodzinnych. Szczepienia mają być realizowane w ciągu pięciu lat, a więc projekt potrwa aż do 2021 roku. W tym roku zakończą się 14 grudnia.
Szczegółowe informacje na temat programu dostępne są na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
Czym są pneumokoki?
Pneumokoki są najczęstszą przyczyną zakażeń bakteryjnych u dzieci. Bakterie te osiedlają się w gardle lub nosie. Przeważnie wywołują zapalenia górnych dróg oddechowych, ale także mogą powodować zakażenie inwazyjne, do których należą: sepsa, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc czy stawów.
Jedyną skuteczną metodą zapobiegania jest szczepienie ochronne, gdyż bakteria występuje powszechnie i kontakt z nią może być nieunikniony. Ważne, by zaszczepić swoje dziecko jak najwcześniej, chroniąc je przed ryzykiem poważnych zakażeń.
Maciej Maciejuk
Napisz komentarz
Komentarze