Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 21 maja 2024 00:25
Reklama
Reklama

Czy jest prawna przeszkoda, by urlop trwał trzy tygodnie?

Planuję urlop, choć nie jestem w stanie w chwili obecnej dokładnie określić jego długości, ale myślałem o nieco dłuższym wyjeździe, trwającym ponad dwa tygodnie. Mój pracodawca nie ma żadnych zastrzeżeń (w tym roku nie brałem jeszcze ani dnia, a mam nawet kilka dni zaległych z poprzedniego roku). Czy jest jakaś prawna przeszkoda, by ten trwał np. trzy tygodnie?
Czy jest prawna przeszkoda, by urlop trwał trzy tygodnie?

Wprost wyrażonej prawnej przeszkody nie ma. W przypadku niektórych zawodów przepisy nawet wprost przewidują, że nieprzerwany urlop winien trwać dłużej niż dwa tygodnie wynikające z Kodeksu pracy, a i w tym ostatnim przypadku warto pamiętać, że ustawa ta zakreśla tylko minimum uprawnień pracownika, pracodawca zaś (niemal) zawsze może przyznać osobie przez siebie zatrudnianej dodatkowe uprawnienia.

Pamiętać jednak należy o "zagrożeniu" związanym z doręczaniem różnorakich pism urzędowych. Mianowicie większość ustaw regulujących różnorakie procedury (np. cywilną, karną, administracyjną) przewiduje z reguły dwutygodniowy okres "wyczekiwania" przez przesyłkę na jej adresata, po upływie którego ta jest odsyłana do nadawcy, wszakże po przyjęciu dodatkowej fikcji, iż doszło do skutecznego doręczenia. Oznacza to, że po powrocie z urlopu można odnaleźć w skrzynce dwa awiza informujące o przesyłce, której następnie nie otrzyma się na poczcie (bądź u innego operatora) z uwagi na jej odesłanie, przy czym w świetle prawa będzie to oznaczało, że się rzekomo zapoznało z treścią danego pisma.

W konsekwencji można przegapić termin dla wniesienia np. sprzeciwu od nakazu zapłaty czy odwołania od decyzji. W okresie późniejszym można jeszcze podjąć próbę złożenia wniosku o przywrócenie terminu, w praktyce jednak sądy i organy różnie traktują fakt braku zawinienia w takim odbiorze (wskazując np. na możliwość ustanowienia pełnomocnika do odbioru korespondencji).

Pół żartem, pół serio można więc stwierdzić, że każdemu przysługuje konstytucyjnie gwarantowana swoboda przemieszczenia się po kraju (a także poza jego granicami), pod "zakamuflowanym" ustawowym warunkiem, iż miejsce zamieszkania nie jest opuszczane na dłużej niż wspomniane dwa tygodnie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AndrzejTreść komentarza: To nie było fatalne tylko nędzne kpiny z kibiców a Pan trener od kilku meczu nie ma żadnej koncepcji na gręData dodania komentarza: 20.05.2024, 08:29Źródło komentarza: Porażka w niedzielne południeAutor komentarza: jaTreść komentarza: ruscyData dodania komentarza: 18.05.2024, 20:58Źródło komentarza: Trwa drugi dzień akcji gaśniczej lasu w Wiskach. Czy to podpalenie?Autor komentarza: zodowolonyTreść komentarza: Super, koniec obstrukcji, niech nie wracaja.Data dodania komentarza: 18.05.2024, 20:52Źródło komentarza: Biała Samorządowa kończy dotychczasową działalnośćAutor komentarza: Clark GriswaldTreść komentarza: Brakuje najważniejszej informacji: czy Łoś był trzeźwy. Brakuje też innej, kto został ukarany mandatem karnym? Łoś, leśniczy, nieboszczyk przed zarejestrowaniem zgonu w USC?Data dodania komentarza: 17.05.2024, 14:54Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyznaAutor komentarza: Rafuś Bezpłodny MyśliwyTreść komentarza: Jest tych łosiów zatrzęsienie . Dlaczego ta cała zgraja Myśliwców (myśliwych ) nie strzela do Łosiów a ich mięso nie wpier*ala w kiełbasy ? Zapewne dlatego , że mięso łosia jest nie dobre na kiełbasy lepiej sptrzelić sarenkę i dziczka . Nie strzelają dlatego , że jest zakaz strzelania do łosi ale jest też zakaz strzelania do jeleni patrząc przez noktowizor a niektórzy strzelają . Dlatego jeżdzę w nocy przez tereny leśne max 60 km/h .Data dodania komentarza: 17.05.2024, 12:55Źródło komentarza: Tragiczny finał zderzenia z łosiem. Nie żyje mężczyzna
Reklama
Reklama