Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 15 maja 2024 02:09
Reklama
Reklama

Zmysłowy zapach toruńskiego piernika

Od 17 listopada Muzeum Południowego Podlasia gości niezwykłą interaktywną wystawę. Już po raz trzydziesty, tym razem w Białej Podlaskiej, można poznać "Świat Toruńskiego Piernika". To podróż w przeszłość, która pokazuje jak w dawnych czasach wyglądało piernikarstwo toruńskie.
Zmysłowy zapach toruńskiego piernika

Pierniki są symbolem Torunia już od XIV wieku i bardzo szybko stały się lokalnym i ponadregionalnym wyrobem. Ich smak wędrował daleko poza granice miasta. Główną atrakcją wystawy jest stylizowana drewniana koga – nawiązująca do żaglowców handlowych pływających po Morzu Bałtyckim i Północnym do XVI wieku. We wnętrzu wpisane są aranżacje średniowiecznego kramu, sklepu z przełomu XIX i XX wieku oraz XVI-wiecznej piekarni. Koga wypełniona jest zabytkowymi obiektami, m.in. rzeźbionymi formami z toruńskiej kolekcji, średniowiecznymi dzbanami a także formami do cukierków oraz piernikowymi opakowaniami.

– Wystawa pozwala powąchać i poczuć korzenne aromaty, poznać przyprawy i składniki do przygotowana piernika. Dotykamy na niej i poznajemy piernikarstwo wszystkimi zmysłami – mówi Krzysztof Lewandowski, pracownik muzeum w Toruniu.

Jednym z najpopularniejszych pierników jest Katarzynka, której można było spróbować podczas otwarcia. – To symbol piernikarstwa, najpopularniejszy motyw, który przewija się w formach do pierników a także jeśli chodzi o jadalne pierniki. – dodaje Lewandowski. Specjalne ciasto jest przygotowywane współcześnie, jednakże proces jest bardziej nowoczesny niż kiedyś. Korzysta się z tradycji i doświadczenia, która sięga XVIII wieku.

 

Maciej Maciejuk

 

Więcej na na ten temat w elektronicznym i papierowym wydaniu "Słowa" nr 47.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama