Podróże Kraszewskiego na wystawie

start 28.07 godz. 10:00
koniec 15.10 godz. 10:44

Lokalizacja: Romanów

Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie zaprasza na wystawę czasową "Kartki z podróży Józefa Ignacego Kraszewskiego", która zostanie otwarta 28 lipca i potrwa do 15 października. Będzie to prezentacja kilku wojaży pisarza po Europie Zachodniej.

Scenariusz wystawy oparto o dwutomowy utwór "Kartki z podróży 1858-1868", które stanowi jedno z najwybitniejszych i najdojrzalszych artystycznie dziewiętnastowiecznych dzieł podróżopisarstwa polskiego, poświęconego tematyce grand tour. Zaprezentowane zostaną prace plastyczne Józefa Ignacego Kraszewskiego. które powstały w czasie podróży i były nią zainspirowane, ilustracje z pierwszego wydania "Kartek z podróży" czy ikonografie poloników, których tropem podążał jako badacz ojczystej przeszłości. Będzie również miejsce na portrety malarzy i literatów, którzy mieszkali na obczyźnie i byli odwiedzani przez pisarza oraz polskich pasjonatów podróży z XIX w.

Wernisażowi towarzyszyć będzie referat prof. dr. hab. Ewy Ihnatowicz pt. "Świat latarni czarnoksięskiej. Co Kraszewski widział, słyszał i myślał w podróży." W 2017 roku przypadają dwie rocznice: 130 – śmierci pisarza i 55 – powstania Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. Wystawa jest istotnym elementem uczczenia tych rocznic. Wystawę dofinansowano z funduszy ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.