Monografia "Nadleśnictwo Sarnaki. Z dziejów lasów nadbużańskich" nagrodzona

  • 23.02.2017, 11:12 (aktualizacja 09.08.2017 11:14)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Monografia "Nadleśnictwo Sarnaki. Z dziejów lasów nadbużańskich" nagrodzona
Z końcem 2016 roku ukazała się monografia "Nadleśnictwo Sarnaki. Z dziejów lasów nadbużańskich" autorstwa Rafała Zubkowicza. Książka już została uznana. Wygrała konkurs na najlepszą monografię nadleśnictwa Lasów Państwowych, zorganizowany przez redakcję "Przeglądu Leśniczego" oraz Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie, pod patronatem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.

Rafał Zubkowicz (na zdjęciu poniżej) pochodzi z Sarnak. Wychował się w pobliżu Nadleśnictwa, bo tam pracował jego ojciec, który leśnikiem nie był, ale syn wybrał właśnie ten zawód. Ukończył Technikum Leśne w Białowieży, a następnie Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego. Obecnie jest redaktorem naczelnym branżowego dwutygodnika "Las Polski" – założonego jeszcze w 1921 roku. Jest autorem regionalnych przewodników turystycznych oraz kilkunastu opracowań historycznych dotyczących Sarnak i okolic.

A jak doszło do powstania monografii Nadleśnictwa Sarnaki? – Z pomysłem na takie opracowanie wyszedł poprzedni nadleśniczy Sławomir Trąbka, i prawie ukończone świetnie przyjął obecny nadleśniczy Andrzej Wybranowski. Dla mnie to była idealna propozycja, bo mogłem połączyć wiedzę zawodową i zainteresowania regionalne – mówi autor.

Przygotowywał książkę prawie trzy lata, bez presji, że musi być szybko ukończona. Praca nad nią nie była łatwa. – Nasz region to rubieże, a z tego powodu często zmieniały się granice administracyjne, również jednostek nadrzędnych Lasów Państwowych. Nim nadleśnictwo ostatecznie ulokowało się w Sarnakach, w okresie powojennym poprzedzające je jednostki mieściły się w trzech innych miejscowościach. Stąd znaczne rozproszenie materiałów. A także ludzi. Okazało się, że trudno jest trafić do rodzin niegdysiejszych leśników. Trochę to widać w wykazie archiwaliów i informacji, skąd pochodzą ilustracje – wyjaśnia leśnik.

Książkę zrecenzował prof. Andrzej Grzywacz, członek Polskiej Akademii Nauk, specjalista w dziedzinie ochrony lasu i przyrody, autorytet środowiskowy, powszechnie ceniony w leśnej branży. Zajmuje się także upamiętnianiem dziejów leśnictwa i samych leśników. Od 20 lat jest przewodniczącym Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Leśnego, największej leśnej organizacji branżowej.

Beata Malczuk

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Autor monografii Rafał Zubkowicz

Autor monografii Rafał Zubkowicz

Autor monografii Rafał Zubkowicz
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe