Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 19 kwietnia 2024 00:49
Reklama
Reklama

Gmina Terespol niezmiennie najzamożniejsza w powiecie

Jak co roku Ministerstwo Finansów opublikowało wskaźnik dochodów podatkowych (wskaźnik G) w przeliczeniu na jednego mieszkańca dla poszczególnych gmin. Zestawienie nazywane jest rankingiem zamożności gmin. Wśród samorządów powiatu bialskiego na najwyższym miejscu uplasowała się gmina Terespol.
Gmina Terespol niezmiennie najzamożniejsza w powiecie

Ogólnie rzecz biorąc, w rankingu chodzi o to, ile każda gmina ma z podatków. Wskaźnik gminny, który odzwierciedla średni dochód podatkowy na jednego mieszkańca dla wszystkich gmin w kraju, oszacowano w tym roku na 1596,67 zł. Dochody powyżej średniej uzyskało 449 gmin na 2478 wszystkich w Polsce. Jako jedyna nie tylko w powiecie bialskim, ale i na całym Południowym Podlasiu, w tej grupie znalazła się gmina wiejska Terespol, która z dochodem 2209,79 zł na jednego mieszkańca uplasowała się na 129. miejscu.

Na zamożność gmin mają wpływ przede wszystkim przedsiębiorstwa prowadzące na jej terenie działalność gospodarczą, zajmujące się handlem lub przemysłem. W większości "bogatych" gmin mieszkańcy więcej zarabiają i więcej posiadają, niż w przeciętnej gminie w Polsce, przez co płacą wyższe podatki.

Czemu gmina Terespol zawdzięcza, że od jakiegoś czasu udaje się jej zajmować tak wysokie miejsce w rankingu zamożności?

– Oczywiście doszło do nas dużo inwestycji zewnętrznych. Dzisiaj mniej więcej 50 proc. dochodów własnych stanowią właśnie podatki od nieruchomości. Gmina liczy prawie 7 tysięcy mieszkańców, a szacujemy, że na naszym terenie zainwestowano około miliarda złotych. Mimo trudnej sytuacji na granicy wschodniej, jednak wiele firm zdecydowało się u nas złożyć swoje pieniądze i pojawiają się kolejne – mówi Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol.

Na terenie gminy jest mnóstwo firm spedycyjnych, obsługujących transport transgraniczny. Są też duzi podatnicy, a więc duże firmy, które wyłożyły spore pieniądze, np. Europort, Agrostop czy Adampol.

Gmina Terespol z pewnością odczuje skutki wprowadzonych pod koniec 2016 roku zmian w ustawie o transporcie kolejowym. Od 2017 roku nie będzie podatku od nieruchomości, od budowli ani od gruntów i budynków wchodzących w skład infrastruktury kolejowej. Może to oznaczać ogromne straty dla samorządu.

Czy dochód podatkowy jest wyznacznikiem jakości życia mieszkańców? Nie zawsze. – Ci, którzy u nas pracują, niekoniecznie chcieli się tutaj budować. Poza tym gmina wcześniej nie miała tak wiele terenów budowlanych. Równocześnie, zgodnie z trendem, wiele osób wyjechało za granicę. Cały nasz program przygotowywania i uzbrajania terenów pod budownictwo jednorodzinne w sąsiedztwie zbiornika retencyjnego w Kobylanach ma zachęcić tych, którzy u nas pracują, żeby u nas mieszkali. Znacznie więcej mamy miejsc pracy, bo prawie trzy tysiące, niż ludzi czynnych zawodowo mieszkających na terenie gminy – wyjaśnia Iwaniuk.

Oczywiście dochód na mieszkańca gminy co prawda świadczy o bogactwie danej gminy, ale to przede wszystkim od zarządzających gminą zależy, czy i ile środków przeznaczy się w budżecie na gminne inwestycje. Tylko to sprawi, czy wysoki wskaźnik dochodu samorządu rzeczywiście odczują mieszkańcy.

(sb)

Czytaj więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Słowa" nr 8.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama