Kultura słowiańska w duszy im gra

  • 23.02.2017, 14:39 (aktualizacja 23.02.2017 14:58)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Kultura słowiańska w duszy im gra
Po raz kolejny w IV Liceum Ogólnokształcącym im. S. Staszica odbył się Dzień Kultury Słowiańskiej. Impreza miała na celu popularyzację wśród młodzieży kultury narodów Europy Wschodniej.

Podsumowaniem konkursów piosenki rosyjskiej i literackiego oraz wręczeniem nagród ich laureatom zainaugurowano w Staszicu czwartą edycję Dnia Kultury Słowiańskiej. – To już kolejna odsłona imprezy, którą organizujemy wspólnie z Instytutem Filologii Słowiańskiej z Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Jest to inna niż zwykle, ale bardzo ciekawa lekcja języka i kultury krajów słowiańskich, w którą uczniowie bardzo chętnie się włączają – mówi Urszula Remiszewska, nauczyciel języka rosyjskiego w liceum. – Często nie doceniamy kultury, do której tak naprawdę jest nam bliżej niż do kultury anglosaskiej.

Przybyłych gości i społeczność szkolną powitał Stanisław Romanowski, dyrektor IV LO. Podkreślił, że zafascynowani wszechobecną kulturą anglosaską, często zapominamy i nie doceniamy bogactwa i piękna dziedzictwa narodów słowiańskich, które Polakom jest bliskie.

Na uroczystość przybyli wiceprezydent Michał Litwiniuk, a także przedstawiciele Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie dr Katarzyna Oszust-Polak oraz studentki UMCS: Katarzyna Bogdańska, Adrianna Szwajewska, Katarzyna Król i Ilona Żelechowska. Przedstawicielki lubelskiego uniwersytetu poprowadziły również warsztaty.

W przygotowania do imprezy zaangażowali się uczniowie. Przedstawili prezentację multimedialną o Sankt-Petersburgu, a chętni wzięli udział w konkursie o tym mieście. Na szkolnym korytarzu można było oglądać wystawę tematyczną "Mosty Petersburga". A na zakończenie uczestnicy imprezy poczęstowali się przygotowanymi słodkościami.

Końcowa klasyfikacja

Laureaci szkolnego konkursu piosenki rosyjskiej:
1. Paulina Iwaniuk, kl. IIb
2. Magdalena Żuk, kl. IIc
3. Angelika Pieńkus, kl. IIIc
4. Katarzyna Gdula, kl. IIIe

Laureaci Rejonowego Konkursu Ortograficznego Języka Rosyjskiego:
1. Aleksandra Swirid z IV LO im. S. Staszica w Białej Podlaskiej
2. Mark Veramchuk z LO w Terespolu
3. Paula Dżegan z IV LO im. S. Staszica

Wyróżnienia otrzymali:
1. Marta Melaniuk z II LO im. E. Plater w Białej Podlaskiej
2. Justyna Andrzejuk z KLO w Białej Podlaskiej
3. Daniel Czarny z LO w Terespolu
4. Magdalena Żuk z IV LO im. S. Staszica
5. Mykyta Khabakh z ZSZ nr 2 w Białej Podlaskiej

(mp)

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (24)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe