Promocja książki o kontrowersjach Unii Brzeskiej

  • 21.02.2017, 10:40 (aktualizacja 01.03.2017 09:57)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Promocja książki o kontrowersjach Unii Brzeskiej
Minęło 420 lat od wydarzeń związanych z Unią Brzeską, czyli podziałem Kościoła prawosławnego. Z tej okazji 17 lutego w auli PSW w Białej Podlaskiej zorganizowano spotkanie promujące książkę "Tragiczna w skutkach Unia Brzeska 1596", podczas której szeroko dyskutowano nad kontrowersyjnym tematem

Unia Brzeska polegała na połączeniu Cerkwi Prawosławnej z Kościołem łacińskim. Część duchownych prawosławnych oraz wyznawców prawosławia uznała po prostu papieża za głowę Kościoła i przyjęła katolicyzm. Prawdziwym następstwem Unii był jednak podział społeczności prawosławnej na jej zwolenników, czyli unitów, oraz przeciwników – dyzunitów. Mimo iż jest to wydarzenie z końcu XVI wieku, wciąż ciąży na stosunkach między Kościołami prawosławnym, rzymskokatolickim i greckokatolickim (unickim), jak i między wiernymi.

– Publikacja powinna stanowić podstawę do refleksji nad skutkami zjawiska uniatyzmu oraz proelityzmu (nawracanie innych na swoją wiarę), jako drogi do jedności Kościoła. To lektura dla tych, który chcą zrozumieć znaczenie tych wydarzeń oraz ich następstw. Jest przestrogą dla czynników kościelnych i państwowych, które dążyłyby do budowania wspólnoty religijnej (wyznaniowej) opartej m.in. na przesłankach politycznych – mówi prof. Stefan Dudra z Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Książkę wydali: Wydawnictwo Bratczyk, Fundacja im. Księcia Ostrogskiego, Fundację Dialog Narodów, Orthdruk i Bractwo Prawosławne śww. Cyryla i Metodego.

 

Więcej na ten temat w elektronicznym i papierowym wydaniu "Słowa" nr 9.

Maciej Maciejuk

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe