Co dalej z podstawówką w Terespolu?

  • 6.03.2017, 15:48
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Co dalej z podstawówką w Terespolu?
Oświatowych problemów miasta ciąg dalszy. Tym razem chodzi o losy Szkoły Podstawowej nr 2. Społeczny Komitet Obrony ZSO nr 1 w Terespolu twierdzi, że władze miasta już podjęły działania mające na celu likwidację placówki. Tymczasem burmistrz zapewnia, że szkoła pozostanie.

Członkowie Społecznego Komitetu Obrony ZSO nr 1 powołują się na projekt uchwały z 11 stycznia w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2. Głosowanie nad projektem miało miejsce jedynie na posiedzeniu komisji oświatowej Rady Miasta. Ostateczna decyzja o likwidacji będzie wymagała podjęcia przez radnych uchwały. W projekcie czytamy, że zasadniczym powodem likwidacji szkoły jest niekorzystna sytuacja demograficzna oraz procesy migracyjne, których skutkiem jest mała liczba dzieci uczęszczających do placówki.

W roku szkolnym 2016/2017 do szkoły uczęszcza tylko 32 uczniów. Aż trzy klasy (pierwsza, czwarta i szósta) nie miały ani jednego ucznia. Kolejnym uzasadnieniem likwidacji są wysokie koszty utrzymania w stosunku do liczby uczniów. Społeczny Komitet Obrony ZSO nr 1 informuje, że z jego inicjatywy do Kuratorium Oświaty trafiły oświadczenia niemal wszystkich rodziców uczniów SP nr 2, którzy chcą, aby ich dzieci kontynuowały naukę w tej szkole.

Burmistrz miasta Jacek Danieluk zapewnia, że uczniowie, którzy rozpoczęli edukację w szkole podstawowej i gimnazjum w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących, na pewno ją tam ukończą.

– Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Zespole Szkół nr 2 pozostaną, z tym że zgodnie z nową ustawą wcielimy gimnazjum do szkoły ośmioklasowej. Po przekształceniu, jeżeli klasa będzie liczyła ponad dwadzieścia osób, będzie nadal istniała. Jeżeli to będzie kilka osób, nie ma takiej możliwości, żeby taką klasę utworzyć – wyjaśnia burmistrz. Dodaje, że z racji tego, że w Terespolu jest coraz mniej uczniów, istnieje możliwość, że takie klasy się nie pojawią.

Jeśli chodzi o kadrę nauczycielską, w związku z tym, że Starostwo Powiatowe wypowiedziało już porozumienie z Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 1, w ramach którego funkcjonuje Szkoła Podstawowa nr 2 i Gimnazjum nr 2, od 1 września organ prowadzący szkołę, czyli miasto, będzie od początku zatrudniać nauczycieli niezbędnych do kształcenia młodzieży w tych oddziałach, które pozostaną.

– Obecnie mamy zdecydowanie za dużo nauczycieli, ale poczynimy starania, żeby jak najwięcej z nich miało zatrudnienie. Już w tej chwili łączymy etaty, część nauczycieli z "dwójki" jest zatrudnionych w Zespole Szkół Publicznych nr 1 – informuje Danieluk.

Co do powstawania nowych klas, nie ma pewności jak to będzie wyglądało w przyszłości. Wszystko uzależnione jest od treści uchwały Rady Miasta o sieci szkół w Terespolu. Na razie wiadomo, że "dwójka" ma pozostać. – Chcąc uspokoić rodziców i wyjść do mieszkańców z informacją, że Szkoła Podstawowa nr 2 w tym budynku nadal będzie działała, zamieściliśmy ogłoszenie o naborze – wyjaśnia Urszula Szubińska, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Terespolu.

(sb)

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe