czwartek, 28 marca 2024 09:51

Rewelacyjne starty międzyrzeckich pływaków

Dziesięć medali, w tym pięć złotych, zdobyli pływacy Huraganu Międzyrzec Podlaski na Mistrzostwach Polski Juniorów 14 i 15 lat.

Zawodnicy 14-letni rywalizowali od 3 do 5 marca w Lublinie. Na starcie stanęło 681 zawodników ze 156 klubów. W tym gronie była szóstka międzyrzeczan. Najlepiej z podopiecznych trenera Wojciecha Lubańskiego spisał się Jakub Jakimiak, który już pierwszego dnia zdobył dwa złote medale na dystansie 50 i 200 m stylem dowolnym. Jakub rewelacyjnie popłynął zwłaszcza na dystansie 200 m st. dow. Uzyskał czas 1:56,17 i dzięki punktom za ten start został najlepszym zawodnikiem Mistrzostw.

Drugiego dnia Jakimiak ponownie dwukrotnie stanął na podium. Wywalczył srebro na dystansie 50 m st. motylkowym (czas 26,83) i brąz na 400 m st. dowolnym (czas 4:10,57). W ostatnim dniu zawodów Kuba nie dał szans rywalom na dystansie 100 m st. dowolnym, uzyskując znakomity czas 53,08.

W Lublinie startowali również: Eliza Lesiuk, Aleksandra Węgrzyniak, Bartłomiej Przychodzki, Mikołaj Puszkarski i Grzegorz Radzikowski. Nie udało im się wprawdzie awansować do finałów, jednak wszyscy znacząco poprawili swoje rekordy życiowe.

W Mistrzostwach Polski Juniorów 15 lat w Ostrowcu Świętokrzyskim wzięło udział 592 zawodników ze 140 klubów. Huragan reprezentowali Jakub Celiński i Wiktor Chojnacki. Dla Wiktora był to debiut w Mistrzostwach. Międzyrzeczanin w swoich wyścigach poprawił rekordy życiowe i uplasował się w środku klasyfikacji.

Jakub Celiński tradycyjnie już walczył o medale. Pierwszego dnia nie dał szans rywalom na dystansie 50 m st. klasycznym (czas 29,50). Drugiego dnia stoczył pasjonującą walkę na dystansie 200 m st. klas z Dominikiem Bielawa z Rumii. Zdobył złoto z czasem 2:16,73. Rywal z wynikiem 2:16,88 musiał zadowolić się srebrem. Na dystansie 50 m st. motylkowym Celiński zajął drugie miejsce (25,92), przegrywając tylko nieznacznie z Mikołajem Koziełem z Unii Oświęcim (25,75). W ostatnim dniu zawodów Celiński jeszcze dwukrotnie stawał na podium. Zdobył srebro na dystansie 100 m st. klas. (czas 1:04,31) oraz 100 m st. zmiennym (czas 59,49).

Dzięki rewelacyjnym startom Jakuba Jakimiaka i Jakuba Celińskiego Huragan Międzyrzec zajął wysokie miejsca w klasyfikacji medalowej (najlepsze z klubów województwa lubelskiego). W MPJ 14 lat piąte miejsce i w MPJ 15 lat – szóste.