Gang przemytników ludzi w potrzasku

  • 20.03.2017, 15:03 (aktualizacja 20.03.2017 18:32)
  • www.slowopodlasia.pl
Gang przemytników ludzi w potrzasku
Przez kilkanaście miesięcy polsko-rosyjska zorganizowana grupa przestępcza przerzucania cudzoziemców do Europy, również przez terespolskie przejście graniczne. Jednego z członków gangu Straż Graniczna zatrzymała w Terespolu.

Dzięki skoordynowanym działaniom funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej gang został rozbity w niedzielę 12 marca rano. Pogranicznicy zatrzymali w tym samym czasie wszystkich jego członków: czterech Polaków i dwóch Rosjan narodowości czeczeńskiej. Akcję przeprowadzono na terenie czterech województw, m.in. w Warszawie, Terespolu, Białymstoku i Kołbaskowie.

Przestępcy werbowali na terenie Rosji i Białorusi cudzoziemców pochodzących z regionu Zakaukazia, a następnie organizowali im przerzut przez granicę do Polski i dalej do Europy Zachodniej. Grupa działała skrupulatnie i w sposób zaplanowany, wykorzystując do tego procedurę uchodźczą. – Zwerbowani cudzoziemcy stawiali się w przejściach granicznych w Terespolu i Bobrownikach, tam ubiegali się o status uchodźcy, a następnie zgodnie z procedurą kierowani byli do otwartych ośrodków dla cudzoziemców. Jednak nigdy tam nie docierali, gdyż po drodze w umówionym miejscu przejmowani byli przez członków grupy i odpowiednim transportem udawali się w głąb Polski, aby następnie przedostać się do Europy Zachodniej, głównie do Niemiec, Austrii, Francji, Belgii, Holandii czy Wielkiej Brytanii – tłumaczy Dagmara Bielec-Janas, rzecznik prasowy komendanta Nadwiślańskiego Oddziału SG.

Grupa działała w ten sposób co najmniej od kilkunastu miesięcy, czyniąc sobie z tego procederu stałe źródło dochodu. Obcokrajowcy za tego typu podróż musieli zapłacić przemytnikom od 5 do 12 tys. euro. – Szacuje się, że w ten sposób przestępcy mogli przerzucić na zachód setki cudzoziemców – dodaje Bielec-Janas. 

Przy wjeździe do kolejnego kraju cudzoziemcy znów ubiegali się o status uchodźcy. Przestępstwo wyszło na jaw, bo podczas procedury uchodźczej pobierano od nich odciski palców. 

Czytaj więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Słowa" nr 12.

(sb)

www.slowopodlasia.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe