Tony żywności czekają na potrzebujących - ważna informacja!

  • 20.03.2017, 15:25 (aktualizacja 24.03.2017 15:57)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Tony żywności czekają na potrzebujących - ważna informacja!
– Makaron, mleko, cukier, filet z makreli, powidła śliwkowe, szyna drobiowa – w sumie 10 kilogramów na osobę. Jest to porcja, którą nie można pogardzić przed świętami – tak Marzena Pieńkosz-Sapieha z Banku Żywności zachęca potrzebujących, by się zgłaszali.

Akcja objęła już mieszkańców Białej Podlaskiej i Terespola, a do rozdania pozostało jeszcze kilkanaście ton artykułów od Banku Żywności w Lublinie. Może się po nie zgłosić każdy mieszkaniec powiatu bialskiego. Warunkiem jest zakwalifikowanie przez ośrodek pomocy społecznej. Kryterium dochodowe od stycznia zostało rozszerzone i wynosi 1268 zł dla osoby samotnie gospodarującej, a 1028 zł na jedną osobę w rodzinie. Spełniający wymogi mogą skierować swoje kroki do ośrodka pomocy społecznej w swojej gminie i tam otrzymają potwierdzenie, na podstawie którego pomoc będzie przyznana. Magazyn żywności znajduje się w Białej Podlaskiej.

– Nawiązaliśmy kontakt z jednostkami pomocy społecznej. One wiedzą, jak się z nami skontaktować. Magazyn będzie działał do świąt albo i dłużej. Nie ma takiej możliwości, że ktoś będzie odesłany z kwitkiem. Jest żywność do rozdania, trzeba działać, a każdy ośrodek ma obowiązek w tym pomóc – podkreśla Marzena Pieńkosz-Sapieha z Banku Żywności w Lublinie.

18 marca podczas akcji rozdano żywność 550 mieszańcom Białej Podlaskiej, wytypowanym przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Podobna akcja odbyła się w Terespolu. Wolontariusze ze stowarzyszenia Błonie w Lublinie dostarczyli żywność do przygotowanego wcześniej magazynu, a następnie pomagali ją rozdawać. Akcję koordynował bialczanin Krzysztof Patejuk.

Ważna informacja!

Do naszej redakcji zgłaszają się osoby, które z naszego artykułu dowiedziały się o kryterium 1268 zł  i 1028 zł (chodzi o kwoty netto), a w ośrodku pomocy społecznej usłyszały, że takich wysokich stawek nie ma. Wyjaśniamy więc, że kryterium dochodowe dla ubiegających się o pomoc żywnościową jest od stycznia 2017 roku takie, jak podaliśmy. Przeczytać o tym można na stronie internetowej ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej w zakładce "pomoc żywnościowa 2014-20". Oto fragment zamieszczonych tam informacji: "Od dnia 1 stycznia 2017 r. obowiązuje nowe kryterium dochodowe będące podstawą do udzielenia pomocy żywnościowej w ramach Programu Operacyjnego  Pomoc Żywnościowa, stanowiące 200% kryterium uprawniającego do świadczeń z pomocy społecznej i wynosi odpowiednio 1268 zł dla osoby samotnie gospodarującej oraz 1028 zł dla osoby w rodzinie, zgodnie ze zmianą Wytycznych Instytucji Zarządzającej z dn. 28.12.2016 r.

Kryterium to jest jednakowe dla wszystkich osób, które ubiegają się o pomoc  żywnościową w ramach Programu."

Jest tam również informacja o tym, że osoby, które zgłaszają się do ośrodka pomocy społecznej po raz pierwszy i tylko w celu uzyskania pomocy żywnościowej, o której piszemy, nie mogą być objęte wywiadem środowiskowym. 

Kryterium dochodowe dla ubiegających się o zasiłki z ośrodka pomocy społecznej faktycznie jest o połowę mniejsze, ale, podkreślamy to jeszcze raz, w tym przypadku chodzi o program "Pomoc żywnościowa". Marzena Pieńkosz-Sapieha z Banku Żywności w Lublinie zaznacza, że ośrodki mają obowiązek wydawać skierowania osobom zainteresowanym spełniającym kryteria 1268 zł lub 1028 zł netto. 

Beata Malczuk

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe