Rolnicy: 55 dzików do odstrzału to za mało

  • 28.03.2017, 10:52 (aktualizacja 29.03.2017 11:04)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Rolnicy: 55 dzików do odstrzału to za mało
Powiatowy lekarz weterynarii w Łosicach wydał rozporządzenie nakazujące kołom łowieckim odstrzał sanitarny dzików. Mają obowiązek zlikwidować do końca kwietnia 55 okazów.

Jednak zdaniem części hodowców i rolników to nie wystarczy i apelują o radykalne rozwiązanie, czyli o odstrzały, które spowodują rozgęszczenie populacji dzika do 0,01 na km kwadratowy. Podpisało się pod tym 407 rolników z powiatu łosickiego.

Termin "odstrzał sanitarny" może być różnie rozumiany. Inaczej rozumieją go myśliwi, a inaczej inspekcja weterynaryjna. Nie mówiąc o hodowcach i rolnikach. A to utrudnia wzajemną komunikację.

Skąd się biorą te nieporozumienia, wyjaśnia Maciej Wierzchoń, lekarz weterynarii współpracujący z powiatowym inspektoratem w Łosicach z ramienia wojewódzkiego lekarza.

– W prawie łowieckim odstrzał sanitarny dotyczy zwierzęcia rannego i chorego. Nie obowiązują wtedy okresy ochronne i zasady ochrony gatunków, tylko robią to wyspecjalizowani myśliwi selekcjonerzy. Prawo weterynaryjne reguluje tę sprawę trochę inaczej.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Słowa" nr 13

Beata Malczuk

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe