Będą szukać w ziemi zabytkowych dzwonów

  • 29.03.2017, 08:37 (aktualizacja 30.03.2017 10:42)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Będą szukać w ziemi zabytkowych dzwonów
Trwają przygotowania do rozpoczęcia poszukiwań dwóch kolejnych zabytkowych dzwonów, zakopanych prawdopodobnie gdzieś w okolicy kościoła pw. św. Michała Archanioła w Witorożu. Pierwszy, najmniejszy, został znaleziony parę miesięcy temu, teraz czas na pozostałe.

Wspomniany dzwon został znaleziony zupełnie przypadkowo. W listopadzie ubiegłego roku do drzwi plebanii kościoła w Witorożu zapukało dwóch mężczyzn (prosili o anonimowość), informując, że chcą przekazać parafii znaleziony w ziemi dzwon spiżowy (materiał odlewowy) z okresu zaborów rosyjskich. Widnieje na nim data "1898".

– Dzwon jest dosyć prosty, ale artystycznie nie jest doskonały. Wydaje natomiast wspaniały dźwięk. Serce dzwonu, które wykonane było ze stali, skorodowało. Będzie jednak naprawione. Dzwon zostanie prawdopodobnie zawieszony w kościele jako ekspozycja – mówi Piotr Kazimierski, wójt gminy Drelów.

Niespodziewane znalezisko wywołało we wsi i całej gminie duże poruszenie. Zaczęto przypominać sobie historię witoroskich dzwonów. Wieść niesie, że było ich trzy. A skoro tak, to zdecydowano, że trzeba poszukać kolejnych. A nuż leżą gdzieś blisko kościoła i tylko czekają na odkopanie...

Brakujące dzwony mają dużą wartość historyczną. – One wzywały m.in. na modlitwę, ostrzegały mieszkańców przed niebezpieczeństwami czy informowały o zbiórkach. Nadawały też odpowiedniej rangi różnym uroczystościom – opowiada wójt.

Jeżeli zostaną znalezione dzwony lub inne zabytkowe przedmioty, na przykład medaliony, najpierw informacje o nich zostaną przekazane konserwatorowi zabytków, później ewentualnie zostaną naprawione i wyeksponowane w parafii Witoroż.

Więcej na ten temat w elektronicznym i papierowym wydaniu "Słowa" nr 13.

Maciej Maciejuk

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe