W Kobylanach przygotowują się na suszę i turystów

  • 10.04.2017, 15:01 (aktualizacja 10.04.2017 16:04)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
W Kobylanach przygotowują się na suszę i turystów
Kilka lat trwało projektowanie, wykupywanie gruntów, regulowanie praw własności, zbieranie opracowań i decyzji środowiskowych. Wojewoda lubelski zatwierdził projekt i udzielił pozwolenia na budowę. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce ruszy budowa 25-hektarowego zbiornika retencyjnego przy rzece Czapelka.

 – Będziemy zaczynać. Procedura przetargowa jest już rozpoczęta. Gdy wyłonimy firmę, w ciągu trzech lat powinien powstać zbiornik – informuje Krzysztof Iwaniuk, wójt gminy Terespol.

Akwen o powierzchni 25 hektarów, z wysepką, przepławkami dla ryb i urządzeniem do piętrzenia wody, będzie usytuowany między Czapelką a drogą do Koroszczyna, w sąsiedztwie nowo powstającego centrum gminy Terespol, obejmującego działki pod zabudowę mieszkaniową i rekreacyjną.

Przedsięwzięcie ma dwojaki charakter. Zbiornik małej retencji ma być odpowiedzią na sytuacje kryzysowe. Jego głównym zadaniem jest zgromadzenie wody w okresach jej nadmiaru w celu wykorzystania w czasie niedoboru. Mimo częstych opadów i podtopień wiosną, latem wciąż mamy do czynienia z suszą. – Istotą małej retencji jest przede wszystkim utworzenie zapasów wody. Na razie nam jej wystarcza, ale generalnie jest deficyt. Nie możemy sobie pozwolić, żeby na przykład tak jak w Niemczech podlewać kukurydzę w celu uzyskania o 30 proc. większych plonów. Poza tym nie wiemy, co będzie działo się w przyszłości z powodu zmian klimatycznych – wyjaśnia Iwaniuk.

Przedsięwzięcie jest elementem większej strategii, bo gmina postanowiła upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Ziemia pochodząca z głębokiego na cztery metry wykopu ma służyć podniesieniu poziomu terenów pod przyszłe centrum mieszkaniowe w Kobylanach.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 15.

(sb)

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe