Harcerze upamiętnili akcję Szarych Szeregów

  • 18.04.2017, 08:25 (aktualizacja 18.04.2017 10:38)
  • Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Harcerze upamiętnili akcję Szarych Szeregów
Harcerze z bialskiego Związku Harcerstwa Polskiego w dniach 24-26 marca wzięli udział w 47. Ogólnopolskim Rajdzie Arsenał w Warszawie, upamiętniającym akcję polskiego ruchu oporu o kryptonimie "Meksyk II", znanym szerzej jako akcja pod Arsenałem.

 

Wtedy to członkowie podziemnego ZHP z czasów II wojny światowej – Szarych Szeregów – odbili swojego przyjaciela Jana Bytnara "Rudego" z rąk gestapo. Na rajd przybyła 20. Bialska Drużyna Starszoharcerska Sollers, działająca przy Publicznym Gimnazjum nr 6 w Białej Podlaskiej, wraz z drużynowym Michałem Kasperukiem. Żeby pojechać na rajd, trzeba było wykonać zadanie polegające na nauczeniu się nowej umiejętności. Dzięki pomocy Joanny Parafiniuk, instruktorki z Polskiego Związku Głuchych w Białej Podlaskiej, harcerze poznali podstawy języka migowego, czym podzielili się z innymi uczestnikami w Warszawie. 

– W czasie rajdu druhny i druhowie uczestniczyli w grze miejskiej. Ich zadaniem było odnalezienie w różnych historycznych miejscach zagadek i ich rozwiązanie. Na zajęciach z rękodzieła wykonywali także przedmioty, które zostaną wystawione na aukcję, z której dochód pomoże ofiarom wojny w Syrii. Podejmowali również służbę w ośrodku dla ludzi wychodzących z bezdomności – opowiada phm. Marta Pomorska, komendantka II Szczepu Harcerskiego Genus w Białej Podlaskiej. Natomiast 26 marca harcerze uczcili 74. rocznicę akcji pod Arsenałem. Obchody rozpoczęły się od mszy świętej, a później odbyła się defilada przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz uroczysty apel przed gmachem Arsenału.

 

(mm)

Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe