Rolnicy i sadownicy mogą liczyć na odszkodowania

  • 11.05.2017, 09:35 (aktualizacja 11.05.2017 14:47)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Rolnicy i sadownicy mogą liczyć na odszkodowania
Przymrozki, opady deszczu i śniegu - pogoda nie sprzyja plantatorom zbóż i owoców z naszego regionu. Rolnicy i sadownicy już wiedzą, że tegoroczne zbiory będą znacznie niższe niż w poprzednich latach.

Zimna wiosna i opady deszczu nawet nie pozwoliły rozwinąć się pąkom jabłoni, wiśni, czereśni, porzeczki czy malin. Po pierwszej fali chłodu, która wymroziła część zbóż i pąków kwiatowych na drzewach oraz krzewach owocowych, plantatorzy w ostatnich dniach ponownie z obawą spoglądają na prognozy, i próbują zabezpieczyć na swoich polach i w sadach, to co jeszcze ocalało. – W przypadku jabłoni to wiele zależy jeszcze od ukształtowania terenu, w którym znajduje się sad. Jeśli znajduje się w jakiejś otulinie czy usytuowany jest na przykład od strony łąk, być może przymrozek nie zniszczy całej plantacji. Najgorzej jest w przypadku porzeczki. Na 18 ha mojej plantacji, mogę powiedzieć, że jest 7 ha drzewek, na których pąki zmarzły całkowicie. Myślę, że to, co się uratuje i urośnie będzie się nadawało raczej do własnego użytku, na kompot, a nie na handel – mówi pan Jacek, właściciel gospodarstwa sadowniczego z Horodyszcza w gminie Wisznice.

- Takiej niesprzyjającej pogody nie mieliśmy już dawno, a od wielu lat zajmuję się uprawą owoców. Zbiory będą na pewno niższe niż rok temu - dodaje sadownik.

Wczorajszej nocy (10 maja) temperatura na południowym Podlasiu spadła do minus 5-7 stopni. To już kolejna tak zimna noc w ostatnich tygodniach. Ostrzeżenie przed niskimi temperaturami zagrażającymi uprawom wydał nawet Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. 

W związku z przymrozkami wojewoda lubelski uruchomił pomoc dla gospodarstw rolnych. Poszkodowani w wyniku niesprzyjającej pogody rolnicy i producenci owoców i warzyw mogą złożyć oświadczenia o stratach w uprawach w urzędach gmin.

Więcej na ten temat w papierowym lub elektronicznym wydaniu "Słowa" nr 20.

Monika Pawluk

 

 

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe