200 lat Stadniny Koni w Janowie Podlaskim

  • 19.05.2017, 10:13 (aktualizacja 19.05.2017 15:00)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
200 lat Stadniny Koni w Janowie Podlaskim
Odsłonięcie pamiątkowej tablicy, historyczna inscenizacja, parady jeździeckie i hodowlane - najstarsza państwowa stadnina arabów znajdująca się w Janowie Podlaskim zainaugurowała obchody 200-lecia. Zjawili się też niezwykli goście - delegacja z Chin.

13 i 14 maja w janowskiej Stadninie Koni dużo się działo. W roku 2017 mija 200 lat, od kiedy do odległej o 2 dwa kilometry od janowskiej osady Wygody przybyły pierwsze konie. Rozkwit i światowy rozgłos hodowla zawdzięcza Andrzejowi Krzyształowiczowi, który w czasie drugiej wojny światowej uratował stado, a w czasach PRL mimo nieprzychylności władz rozwijał i realizował swoją myśl hodowlaną. Praca hodowcy zaowocowała powstaniem polskiego typu konia arabskiego, tzw. "pure polish", tak cenionego i poszukiwanego w świecie.

Kontynuatorem dzieła Andrzeja Krzyształowicza był Marek Trela, jego uczeń i przez niego wskazany następca, odwołany ze stanowiska prezesa w lutym 2016 roku. Ostatnie kilkanaście lat to pasmo samych sukcesów hodowcy. Są one także zasługą Anny Stefaniuk, wychowanki mistrza, specjalisty ds. hodowli i załogi, która na co dzień opiekowała się czempionami.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia nr 20.

Beata Malczuk

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (3)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe