Już wiadomo, ile na powiatowe drogi

  • 19.05.2017, 13:05 (aktualizacja 19.05.2017 14:50)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Już wiadomo, ile na powiatowe drogi
Zarząd Dróg Powiatowych w Łosicach rozstrzygnął przetargi na budowę czterech odcinków najbardziej zniszczonych dróg. Z dofinansowaniem unijnym za 16 mln zł w tym i w 2018 roku powstanie w czterech gminach 11,5 km porządnych tras.

Przedsięwzięcie będzie realizowane z udziałem Regionalnego Instrumentu Terytorialnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. Stąd pochodzi 60 procent dofinansowania. Przebudowa dróg wykonana będzie w gminach Platerów, Huszlew – w tym roku, a w gminie Olszanka i w Łosicach – w 2018 r. (rozpoczęcie planowane jest jeszcze w tym).

W gminie Platerów remont odbędzie się na odcinku o długości 3,3 km na trasie Puczyce-Górki-Hruszniew Kolonia. Zadanie to pochłonie 3,3 mln zł, a wykona je Przedsiębiorstwo Robót Drogowych z Białej Podlaskiej. Dofinansowanie z zewnątrz wyniesie 60 procent, pozostałe 40 proc. dołożą po połowie gmina i powiat łosicki. Radni gminy Platerów mieli duże wątpliwości przy uchwalaniu wkładu do remontu drogi powiatowej. Były one tym większe, że wysokość wkładu własnego dwukrotnie wzrosła. Pierwotnie zakładano, że dofinansowanie od marszałka wyniesie 80 procent, a potem okazało się, że tylko 60 procent.

Zmiana reguł w trakcie trwania gry oburzyła samorządowców. Rada miała twardy orzech do zgryzienia, bo musiała w tej sytuacji zdecydować o emisji obligacji krajowych na kwotę 702 tys. zł, bo tyle miał wynieść wkład własny (po przetargu 666 tys. zł). Obawy dotyczyły tego, czy powiat będzie w stanie dołożyć 20 zamiast 10 procent.

– Żeby nie było tak, jak w Starej Kornicy. Rada zgodziła się, aby gmina założyła za powiat, a teraz nie mogą pieniędzy od powiatu odzyskać – mówili radni. – Jeżeli się nie zgodzimy, nasz wniosek pójdzie na bok, a trzy pozostałe w innych gminach będą realizowane. Jesteśmy po to, żeby budować ludziom drogi, więc powinniśmy do tego projektu przystąpić – przekonywał wójt. Radni zgodzili się w końcu na 20 procent wkładu i wypuszczenie obligacji.     

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa Podlasia nr 20.

Beata Malczuk

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe