Wirus ASF u świń w gminie Biała Podlaska!

  • 8.06.2017, 13:00 (aktualizacja 08.06.2017 17:40)
  • W Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Poinformuj nas, nagłośnimy temat │redakcja@slowopodlasia.pl
Wirus ASF u świń w gminie Biała Podlaska!
W gminie Biała Podlaska pojawiło się nowe ognisko afrykańskiego pomoru świń. Chorobę wykryto w małym gospodarstwie w Woskrzenicach Dużych.

Obecność ASF u liczącego 8 świń stada z gospodarstwa w Woskrzenicach Dużych potwierdził w środę 7 czerwca Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach. U wójta gminy Biała Podlaska zbierze się niebawem, tj. dzisiaj 8 czerwca, sztab kryzysowy. Jak bywało w takich przypadkach, tak i teraz najprawdopodobniej będzie wprowadzona tzw. strefa zapowietrzona, obowiązująca w promieniu 3 kilometrów od ogniska choroby, a na drogach pojawią się posterunki z matami dezynfekującymi. Gmina Biała Podlaska znajduje się w strefie niebieskiej (zagrożonej).

Od kilku miesięcy nie notowano ASF u świń, ale choroba szerzyła się za to wśród dzików. Potwierdzały to wyniki badań próbek pobieranych od martwych zwierząt znajdowanych w lasach.  

Ognisko w Woskrzenicach Dużych jest 24 w Polsce i pierwsze w tym roku. Chorobę stwierdzono także u świń w gminie Trzcianne w województwie podlaskim.

Cały artykuł czytaj w papierowym i elektronicznym wydaniu "Słowa" nr 24 z 13 czerwca

W Twojej okolicy dzieje się coś ważnego? Poinformuj nas, nagłośnimy temat │redakcja@slowopodlasia.pl
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe