Podlasiacy z Bialską Nagrodą Kultury

  • 25.06.2017, 09:54 (aktualizacja 27.06.2017 11:40)
  • Polub nas na Facebooku
Podlasiacy z Bialską Nagrodą Kultury
To był wyjątkowy jubileusz. 25 lat działalności świętowała bowiem Kapela Ludowa Podlasiacy i Zespół Pieśni i Tańca Podlasiacy. Za dokonania na przestrzeni tych lat otrzymali oni Bialską Nagrodę Kultury im. Anny z Sanguszków Radziwiłłowej.

Jubileusz świętowano 24 czerwca w amfiteatrze. Była to część trzydniowego rozpoczęcia lata w parku Radziwiłłowskim. Po wielu godzinach przygotowań i licznych próbach, które organizowano dużo wcześniej na scenę wyszli członkowie kapeli, wokaliści, mali oraz duzi tancerze, których przygotowała Magdalena Osmulska. Na scenie nie zabrakło też byłych członków zespołu, którzy zjechali z różnych zakątków Polski.

Członkowie kapeli zagrali na skrzypcach, akordeonie, klarnecie, wiolonczeli, kontrabasie i bębnach. Na scenie można było usłyszeć m.in. piosenki z rejonu nowosądeckiego, "Lachy Szczyrzyckie",  piosenki rzeszowskie, "Wiązankę łowicką", utwory "Dwa serduszka", "Lipka zielona" i "W moim ogródeczku".

Jubileusz to czas podsumowań. Andrzej Karaś, kierownik Kapeli Ludowej Podlasiacy, który najchętniej pracuje z dziećmi wspomina: – W kapeli przewinęło się kilkadziesiąt osób śpiewających i grających. Dziś nasi absolwenci grają w zespołach uniwersyteckich m.in. w Lublinie i Gdańsku. Teraz brakuje ludzi do grania, sztuka ludowa jest sztuką elitarną. Przyjmujemy wszystkich – deklaruje Karaś. I dodaje, że najmłodszym członkiem kapeli jest Franek, który od trzech miesięcy gra na bębnach, a najstarszy ma 71 lat.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 26.

(jd)

Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (127)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe