Ulan, Wohyń i Radzyń już w żółtej strefie

  • 12.07.2017, 09:46 (aktualizacja 12.07.2017 10:12)
  • Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Ulan, Wohyń i Radzyń już w żółtej strefie archiwum
3 lipca Komisja Europejska zdecydowała o rozszerzeniu strefy ochronnej wokół terenów, na których odnotowano ogniska ASF. Strefą żółtą objęto trzy gminy w powiecie radzyńskim.

Do Kąkolewnicy i Komarówki Podlaskiej, które już wcześniej w strefie ochronnej się znajdowały, dołączono teraz gminy: Wohyń, Radzyń Podlaski i Ulan-Majorat. Decyzję wydała Komisja Europejska 3 lipca. W jej załącznikach znajduje się wykaz obszarów w poszczególnych krajach, które obecnie strefa ochrona obejmuje.

– To dla nas bardzo zła wiadomość – mówi starosta radzyński Lucjan Kotwica. – Ten obszar, który obejmuje teraz strefa, to właściwie teren działalności największych hodowców trzody chlewnej w powiecie, a powiat tą właśnie produkcją stoi. Zakład w Łukowie nie odbiera żywca z ochronnej strefy, bo nie mogą go sprzedać na eksport. Naprawdę nie wiem, co będzie dalej.

Sygnały o możliwym rozszerzeniu żółtej strefy do powiatu docierały już wcześniej. Po czerwcowym posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, zapowiedzi takie przywieźli radni powiatowi, którzy w Sejmie byli. Wówczas jednak nie mówiło się o terminach.

– Wprowadzenie strefy żółtej to przekroczenie kolejnej bariery – mówi starosta. – Na razie ASF trzymany jest na powiecie bialskim, ale jeśli się rozniesie, to będziemy mieć tu poważny problem społeczny. Strefa niebieska lub czerwona to dla powiatu radzyńskiego katastrofa ekonomiczna i socjalna. Powiat trzodą chlewną stoi, dla przykładu Wohyń – 20 tys. świń, gmina Radzyń – 19 tys.

Joanna Danielewicz

Więcej w papierowym i elektronicznym Słowie nr 28

Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe