Budżet obywatelski na hura?

  • 12.07.2017, 10:33 (aktualizacja 12.07.2017 10:39)
  • Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Budżet obywatelski na hura? J. Danielewicz
Jeszcze miesiąc temu o budżecie obywatelskim w Radzyniu wspominało się jak o mglistej koncepcji na przyszłe lata. Tymczasem od 4 lipca radzynianie mogą składać swoje pomysły na realizację inwestycji w przestrzeni miejskiej. Miasto przeznaczyło na to niemal z dnia na dzień 100 tys. zł. Czy przygotowało się dobrze do tej operacji?

Każdy, kto chce dowidzieć się więcej na temat inicjatywy dającej szansę mieszkańcom na współdecydowanie o inwestycjach w mieście, na stronie internetowej Urzędu Miasta znajdzie specjalną zakładkę, a w niej kompendium wiedzy wraz z formularzem. Najogólniej mówiąc, trzeba zaprezentować pomysł, uzasadnić jego powstanie, można podać szacunkowy koszt, załączyć mapy, zdjęcia terenu i co chyba najważniejsze, zebrać pod pomysłem 50 podpisów. Pomysłodawca składający swój podpis na formularzu musi być mieszkańcem Radzynia i mieć ukończone 16 lat. Termin na złożenie wniosków miasto wyznaczyło do 4 sierpnia.

– Główny cel budżetu obywatelskiego to zwiększenie świadomości społecznej i zaangażowanie mieszkańców w proces decyzyjny dotyczący inwestycji w mieście – mówi wiceburmistrz Tomasz Stephan. – Dla miasta to również sygnał, w jakim kierunku powinny plany inwestycyjne podążać, czego potrzebują mieszkańcy.

Do weryfikacji przedstawionych projektów powołany zostanie specjalny zespół. To on prześwietli je pod względem formalnym i stworzy ostateczną listę tych, które zakwalifikowały się do głosowania. Taka lista ma powstać do 15 września. Mieszkańcy głosować będą na specjalnych kartach w wyznaczonym wcześniej lokalu. Każdy będzie mógł oddać tylko jeden głos.

Dzień przed rozpoczęciem przyjmowania wniosków do budżetu obywatelskiego, w Urzędzie Miasta odbyły się konsultacje. Oprócz dwóch radnych i dosłownie kilku mieszkańców, nie pojawił się nikt więcej, z kim mogliby porozmawiać urzędnicy. Ale nawet tak nielicznemu gronu udało się odkryć niedoskonałości koncepcji. Kwestie rozbiły się o pieniądze i wsparcie.

Joanna Danielewicz

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 28

Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe