ASF zaatakował powiat radzyński

  • 25.07.2017, 16:31 (aktualizacja 26.07.2017 13:18)
  • Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
ASF zaatakował powiat radzyński A. Trochimiuk
W ciągu trzech dni ubiegłego tygodnia potwierdzono trzy przypadki ASF w gospodarstwach gminy Kąkolewnica. Wybito łącznie 75 świń w trzech miejscowościach. Na tym może się nie skończyć, jeśli hodowcy nie będą skrupulatni w stosowaniu zasad bioasekuracji. A z tym, jak się okazuje, jest w gminie problem.

18 lipca Państwowy Instytut Weterynaryjny w Puławach przedstawił wyniki badań potwierdzających obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń w stadzie w Wygnance. To był początek ASF w powiecie radzyńskim. W gospodarstwie wybito 32 świnie. Tego dnia po południu wójt gminy Kąkolewnica zwołał posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym uczestniczył powiatowy lekarz weterynarii, starosta, policja, strażacy, przedstawiciele lokalnych władz sąsiednich gmin z powiatu bialskiego.

– Reagujemy od początku. Strażacy wystawili posterunki na drogach powiatowych i gminnych prowadzących do tej miejscowości. Po likwidacji stada pomagali też w dezynfekcji gospodarstwa. Realizujemy wytyczne powiatowego lekarza weterynarii i czekamy na zarządzenie wojewody. To dla nas bardzo trudny czas – mówił wójt Zbigniew Ładny dzień po tym, jak wykryto pierwszy przypadek ASF.

Jednak sytuacja uległa zmianie już kilka godzin później, gdy okazało się, że chorobę potwierdzono też w hodowli w Rudniku, sołectwie sąsiadującym z Wygnanką. Tu zlikwidowano 16 świń. Gdy pojawiliśmy się w gminie w piątek 21 lipca, kordonem policyjnych otoczone było już trzecie gospodarstwo, tym razem przy ul. Południowej w Kąkolewnicy. Tu, po potwierdzeniu ASF, wybito 27 świń.

Tymczasem w gminie urzędnicy właśnie aktualizowali listę komisji szacującej straty w gospodarstwach.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa nr 30

Joanna Danielewicz

 

Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
jOSEF
jOSEF 30.07.2017, 18:21
Zaatakuje wszystkie powiaty,bo założeniem przy wejściu do unii było,że ściana wschodnia będzie tylko terenem turystycznym.A że tutaj mieszkają ludzie kochający własną ziemię i pracę to im się zmyślnie podrzuca wirusy,których nikt nie widział jak też skutków choroby.A że władze mamy służalcze to efekt jest taki,że bastiony produkcyjne znikną.Co wtedy zostanie , a to samo co w czasie zaborów! Niemcy wiedzą,żę Polaków można wziąć tylko ekonomicznie i to się reaLIZUJE!

Pozostałe