Muzeum w Romanowie świętowało swój jubileusz

  • 31.07.2017, 11:16 (aktualizacja 01.08.2017 15:38)
  • www.slowopodlasia.pl |Polub nas na Facebooku
Muzeum w Romanowie świętowało swój jubileusz

To ważny dzień w historii Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Romanowie. W dniu 28 lipca odbyły się specjalne uroczystości związane z 55-leciem placówki. Data zbiegła się też z rocznicą śmierci pisarza.Zaprezentowano nową wystawę dotyczącą jego podróży.

– Kiedy muzeum rozpoczynało funkcjonowanie, ekspozycje obejmowały zaledwie jedną salę. W tej chwili mamy dziewięć sal muzealnych, praktycznie cały parter. Na bieżąco proponujemy nowe wystawy i wernisaże - mówi Krzysztof Bruczuk, dyrektor muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie. Tutaj znajdują się pamiątki związane z pisarzem i jego rodziną. Są na przykład sale poświęcone Kajetanowi Kraszewskiemu (brat J.I Kraszewskiego).

Kraszewski był ważną postacią kultury 19-wiecznej. – To ważny pisarz, a czasami dość po macoszemu był traktowany przez szkoły i uczelnie. Nie poświęcono jemu zbyt wiele miejsca, przez co mógł być traktowany jako pisarz drugorzędny. A jest to postać na tyle ciekawa, że warto popularyzować jego działalność – dodaje Przybysławska

Muzeum w ostatnich dniach podpisało umowę z marszałkiem Województwa Lubelskiego na realizację remontu dworku, który będzie polegał na odnowieniu elewacji, osuszeniu fundamentów i poprawie wyglądu bram wyjazdowych. Po zakończeniu projektu muzeum będzie w pełni odrestaurowane.

Scenariusz wystawy w ramach obchodów  55-lecia muzeum oparto o dwutomowy utwór "Kartki z podróży 1858-1868", które stanowi jedno z najwybitniejszych i najdojrzalszych artystycznie dziewiętnastowiecznych dzieł podróżopisarstwa polskiego, poświęconego tematyce grand tour.

Więcej w papierowym i elektronicznym wydaniu "Słowa" od 8 sierpnia.

Maciej Maciejuk

www.slowopodlasia.pl |Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (61)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe