Czeka nas piekielnie upalny tydzień!

  • 31.07.2017, 12:52 (aktualizacja 31.07.2017 15:15)
  • Polub nas na Facebooku
Czeka nas piekielnie upalny tydzień!
Najbliższe dni upłyną pod znakiem piekielnych upałów.

Temperatura ma sięgać nawet 35 stopni Celsjusza, nie zabraknie też burz. Bialski sanepid przestrzega przed ekspozycją na słońce w największe upały. Dowiadujemy się, że w te dni należy nie tylko więcej pić, ale zwracać uwagę na to, co się je...

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w najbliższych dniach będzie upalnie. Na mapie Polski powiaty naszego regionu zostały oznaczone na pomarańczowo z adnotacją "Przewiduje się wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej".

Oprócz upałów, możemy się spodziewać burz (nadejdą pod koniec tygodnia). Najwyższą temperaturę słupki mają pokazać we wtorek i środę (1-2 sierpnia) i sięgnie ona 33-35 stopni. Na pocieszenie synoptycy zapowiadają, że słońce raz na jakiś czas przykrywać będą chmury, dzięki czemu temperatura odczuwalna momentami będzie nieco niższa.

W największe upały należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu. – Szczególnie powinny uważać dzieci i osoby starsze. Należy unikać ekspozycji na słońce w godzinach 11-14, a jeśli już wychodzimy na zewnątrz to należy chronić głowę przed promieniami. Pamiętajmy też o lekkim, zwiewnym ubraniu – wylicza Henryk Cybulski, zastępca dyrektora bialskiego sanepidu. Przypomina też o piciu ok 2-2,5 litrów wody dziennie i przygotowywaniu lekkostrawnych posiłków. Nasz rozmówca zwraca również uwagę na używanie kremów z filtrem, by ochronić skórę przed promieniowaniem.

Bialscy ratownicy do tej pory nie odnotowali większej ilości wyjazdów do zgłoszeń typowych w czasie upałów, czyli udarów słonecznych czy zasłabnięć. Lato nie rozpieszczało nas bowiem takimi temperaturami. Mobilizacja jest jednak duża, bo w przypadku dużego upału do takich zdarzeń mogą być wysyłani znacznie częściej. 

Na upały przygotowane jest także miasto Biała Podlaska. - Tradycyjnie, w najbardziej upalne dni, od wczesnych godzin porannych, do wieczornych na placu Wolności stać będzie kurtyna wodna - zapowiada rzecznik prezydenta Michał Trantau. Jaki to wydatek dla miasta? - Nie da się określić dokładnego kosztu. Są to bieżące wydatki spółki Wod-Kan - słyszymy od rzecznika.

(jd)

Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe