Pieniądze z Unii uciekają gminie?

  • 3.08.2017, 10:40 (aktualizacja 03.08.2017 12:26)
  • Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Pieniądze z Unii uciekają gminie? J. Danielewicz
W ubiegłym roku do Urzędu Gminy Kąkolewnica wpłynęło 217 tys. zł unijnych dotacji. Radny opozycji wytyka więc władzom nieudolność w pozyskiwaniu funduszy i wskazuje na samorządy w powiecie, które wykorzystały w tym samym czasie dofinansowania liczone w milionach.

Radny Grzegorz Gałecki postanowił porównać skuteczność gminy Kąkolewnica i sąsiednich samorządów w pozyskiwaniu dotacji z Unii. – Wystąpiłem o informację publiczną, jakie kwoty uzyskała gmina w ubiegłym roku z unijnych pieniędzy. Chodziło mi o fizycznie przyznane środki, bez projektów na listach rezerwowych czy złożonych wniosków, które nie uzyskały dofinansowania – mówi Grzegorz Gałecki. – W 2016 roku gmina Kąkolewnica dostała 217 tys. 231 zł. W tym czasie Ulan-Majorat pozyskał 3 mln 83 tys. zł. A gmina Wisznice, leżąca nie tak daleko od nas, aż 5 mln 400 tys. zł. Wynika z tego, że naszej gminie udało się pozyskać zaledwie 5 proc. tego, co dostały Wisznice.

Przewodniczący rady Marek Król uważa, że w budżecie gminy nie ma nigdzie zapisu zmuszającego wójta do pozyskania odpowiednio wysokiej kwoty z unijnych funduszy. Nadmienia, że gmina ma dużo ambitniejsze plany. – My przygotowujemy się do potężnych inwestycji, gdzie w grę wchodzić będą miliony.

W kontekście tych słów warto przypomnieć, że na początku lipca Urząd Marszałkowski ogłosił listę wniosków pozytywnie zaopiniowanych w ramach programu "Gospodarka wodno-ściekowa". O pieniądze z tej puli starał się też Urząd Gminy Kąkolewnica. Władze gminy chciały pociągnąć kanalizację w uliczkach bocznych do ulic Świerkowej i Długiej w Kąkolewnicy. Wnioskowały o 174 tys. 902 zł. Drugi wniosek złożono na budowę kanalizacji z przyłączami w Polskowoli i liczono na wsparcie w kwocie 1 mln 821 tys. zł. Niestety, oba projekty nie zmieściły się w limicie pomocy finansowej proponowanej z PROW przez LUM.

Więcej w papierowym wydaniu Słowa nr 31.

Joanna Danielewicz

 

 

Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe