Laska carska to perełka czemiernickiego muzeum

  • 22.08.2017, 14:35 (aktualizacja 24.08.2017 15:09)
  • Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Laska carska to perełka czemiernickiego muzeum A. Trochimiuk

Od 10 sierpnia w Palazzo in Fortezza funkcjonuje wystawa poświęcona losom dwóch wojen światowych. Eksponatem, którym szczycą się organizatorzy jest laska carska. Niedawno wróciła z Moskwy i Petersburga, gdzie była wypożyczana w celach muzealnych.

"Piekło okopów" to tytuł wystawy, która prezentuje zbiory związane z okresem wojennym w latach 1914 – 1945. Eksponaty rozlokowano w oficynie pałacu w trzech pomieszczeniach. Jej ciekawostką jest niewątpliwie jeden eksponat – laska carska. – To eksponat, który jest od nas wypożyczany. Niedawno wrócił z Moskwy i Petersburga, gdzie był pokazywany na wystawach. To laska nagrodowa Mikołaja II. Car wręczał je zasłużonym dowódcom swojej armii w uznaniu zasłóg – mówi Kamil Zydlewski, kustosz wystawy.

Laska będąca w posiadaniu stowarzyszenia została znaleziona w Przytocznie, gdzie znajdują się koszary, w których stacjonował pułk carski. Tam właśnie odnalezione zostały dwie torby. – Były w nich przedmioty należące do carskich żołnierzy. W stary żołnierski płaszcz zawinięta była właśnie ta laska. To jeden z trzech takich eksponatów w Europie – zapewnia Zydlewski.

Więcej w papierowym wydaniu Słowa nr 34

Joanna Danielewicz

 

 

 

Słowo Podlasia│www.slowopodlasia.pl│Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe