Strażacy świętowali 50-lecie [GALERIA]

  • 12.09.2017, 10:26 (aktualizacja 13.09.2017 11:33)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Strażacy świętowali 50-lecie [GALERIA]
Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławacinku Starym od pół wieku spieszą na ratunek w sytuacjach zagrożenia życia i mienia mieszkańców. W sobotę 9 września obchodzili swój jubileusz.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławacinku Starym została powołana do życia 12 lutego 1967 roku. Przez pierwszy rok jednostka działała jako pogotowie cywilne, do momentu aż Komenda Powiatowa Straży Pożarnych w Białej Podlaskiej wyposażyła strażaków w motopompę z pełnym wyposażeniem. Jeszcze tego samego roku Komitet Budowy Świetlicy przekazał nowy budynek pod opiekę miejscowej OSP.  Dzięki zaangażowaniu wszystkich członków jednostki 28 czerwca 1968 roku zostaje zakończona budowa remizy i oddana do użytku dla miejscowej społeczności. Kolejne lata, to następne inwestycje, rozbudowa infrastruktury, garaży, magazynku i boksów, wymiana sprzętu na nowocześniejszy, a także dbałość o odpowiednie wyszkolenie druhów.

Chlubą Ochotniczej Straży Pożarnej jest bogata historia zapisana przez strażaków podejmowanymi działaniami ratowniczymi, a także aktywnością w dziedzinie oświaty i kultury. Bo jednostka może pochwalić się dobrą pracą na rzecz prewencji i współpracą z młodzieżą oraz mieszkańcami gminy.

Przypadające w tym roku 50-lecie istnienia jednostki było okazją do podsumowania dotychczasowej działalności. Na uroczystości, którą zainaugurowała msza św. odprawiona w miejscowej kaplicy spotkali się Strażacy ze Sławacinka Starego, delegacje z  zaprzyjaźnionych jednostek, przedstawiciele władz, instytucji i mieszkańcy.    

– Doceniamy dzisiaj poświęcenie naszych dziadów, ojców, braci w służbie w walce z żywiołem na rzecz naszego całego regionu, naszej gminy. Wspominamy ich również dlatego, żeby z bezinteresowności ich trudnej pracy czerpać siłę do podejmowania realizacji działań, które na nas czekają. W szeregi tej jednostki wstępowali ochotnicy, którzy jak mówił statut byli nieposzlakowanego życia i fizycznie uzdolnieni, byli też honorowi członkowie wspierający działalność straży. I dzisiaj jest podobnie, bo być strażakiem to zaszczyt– mówił Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska.

Podkreślał, że zawód strażaka jest wciąż najbardziej szanowaną społecznie profesją. – Budujące jest to, że społeczeństwo ufa strażakom. Do ich obowiązków dochodzą nowe zadania, np. udzielanie pomocy w wypadkach komunikacyjnych. Ale jakaś siła kieruje nas tam gdzie potrzebna jest pomoc. Chciałbym podziękować strażakom ochotnikom za ich postawę – stwierdził wójt.

Druhowie zostali odznaczeni złotymi i srebrnymi medalami za zasługi w pożarnictwie, a kilku z nich odznaką najbardziej dzielnego strażaka. Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólną zabawę z mieszkańcami.

Monika Pawluk

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (33)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe