Dożynki powiatowe w Sosnowicy. Parczew [WIDEO]

  • 13.09.2017, 11:15 (aktualizacja 14.09.2017 09:23)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Dożynki powiatowe w Sosnowicy. Parczew [WIDEO]
Odznaczenia, wieńce, tradycyjne potrawy i zabawa. Pomimo deszczu mieszkańcy powiatu parczewskiego radośnie obchodzili powiatowe święto plonów.

– Cieszę się, że mogliśmy przyjąć przedstawicieli gmin z całego powiatu – mówiła wójt gminy Sosnowica Krystyna Jaśkiewicz. – Przygotowanie takiego wydarzenia to dla nas wyróżnienie, choć dla małej gminy to nie lada wyzwanie organizacyjne. Poprzednie dożynki powiatowe w Sosnowicy były 11 lat temu.

Dożynki powiatowe zorganizowano na stadionie sportowym. Na scenie po zakończeniu części oficjalnej występowały zespoły ludowe z regionu, a także goście. Gwiazdą wieczoru był zespół Focus. 

Gospodynie przygotowały regionalne potrawy. Nie zabrakło tradycyjnych wieńców. – Praca nad wieńcem przynosi wyciszenie i spokój – mówiła Ewa Ciopcińska z Dębowej Kłody. Razem z kobietami z zespołu śpiewaczego plotły wieniec dwa tygodnie.

Wieńce oceniała specjalna komisja. Wcześniej zgłaszane były w dwóch kategoriach: wieniec tradycyjny i współczesny. – Tradycyjny ma kształt korony, natomiast współczesny odbiega od klasycznego kształtu, jest kreacją artystyczną – wyjaśniała Bogumiła Sarnowska, dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Parczewie, opiekująca się konkursem. – Niezależnie od kategorii wieńce muszą zawierać tylko naturalne elementy, m.in. zboża, kwiaty, owoce czy nasiona.

Pierwsza nagroda powędrowała do mieszkańców wsi Antopol w gminie Podedwórze, którzy przygotowali wieniec współczesny. – To przestrzenna konstrukcja. Panie, które wykonały ten wieniec, zaaranżowały całe gospodarstwo – mówiła Sarnowska.

Pomysłodawczynią wieńca z Antopola była Barbara Kisiel. – Ten pomysł zrodził się z tęsknoty za starą wsią. Wsią, której już nie ma. Widzimy tu zwierzęta na podwórku, które dziś są pozamykane. Ptaki – kiedyś np. jaskółka była ptakiem świętym. Nie było obory bez jaskółczego gniazda. Dziś nie wolno, bo przenoszą choroby – opowiadała o zwycięskiej pracy pani Barbara. – Umieściłyśmy też tutaj zioła, takie jak ruta, czarnuszka czy krwawnik, bo dawniej na wsi nie było medycyny, leczono się tym, co urosło. Zrobiłyśmy to, bo tęsknimy do dzieciństwa, do tamtej starej wsi. Dzięki tej pracy mogłyśmy powspominać.

To nie pierwsza nagroda dla Antopola. Ten sam wieniec został wyróżniony na dożynkach wojewódzkich w Radawcu.

Drugie miejsce zajęła wieś Rudno z wieńcem tradycyjnym, a trzecie Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu z wieńcem współczesnym.

Ponadto przyznano pięć równorzędnych wyróżnień: dla Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Wierzbówka, sołectwa Gęś, Rady Sołeckiej w Koczergach, mieszkańców sołectwa Cichostów oraz mieszkańców Chmielowa, Korony i Marianówki.

Podczas uroczystości odznakę honorową "Zasłużony dla rolnictwa" przyznaną przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi otrzymali Mieczysław Piotrowski i Sławomir Jarmuł.

Aneta Pawłowska-Krać

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (50)

Podpięte galerie zdjęć:
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe