Zbliżają się Dni Patrona Miasta [PROGRAM]

  • 13.09.2017, 13:59 (aktualizacja 18.09.2017 15:31)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Zbliżają się Dni Patrona Miasta [PROGRAM]
Jarmark Michałowy, koncert reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego, wręczenie tytułów honorowego obywatela miasta i zasłużony dla miasta, to główne punkty nadchodzących Dni Patrona. Niestety podczas miejskich uroczystości nie wystąpi zapowiadana wcześniej Agnieszka Chylińska, na jej koncert bialczanie poczekają do listopada.

Preludium tegorocznych obchodów będzie Jarmark Michałowy. Otwarty zostanie 22 września o godz. 10 na placu Wolności. Przez dwa dni w centrum miasta swoje wyroby prezentować będą twórcy ludowi i rzemieślnicy. A będzie, co oglądać i zakupić, bo w tym roku udział w jarmarku potwierdziło ponad 60 wystawców. Atrakcją będą też warsztaty i występy artystyczne. – W tym roku plac wokół Jarmarku zdominuje scena. Otrzymaliśmy dofinansowanie na projekt "Letnia Akademia Folkloru", przesunęliśmy te działania na koniec września, na co uzyskaliśmy zgodę. Chcieliśmy, aby te wydarzenia miały godną artystyczną oprawę.

W obrębie placu Wolności będą rozstawione stoiska, prowadzone będą też warsztaty m.in. obróbka lnu, wyplatanie koronek, tkania pereborów, dawne gry i zabawy, warsztaty tańca ludowego. Odbędzie się też spektakl teatru obrzędowego, później na scenę wkroczą kapele ludowe – zapowiada Mariusz Orzełowski, dyrektor Bialskiego Centrum Kultury. Na finał Jarmarku w sobotę 23 września wystąpi zespół Radość z Brześcia.

Oficjalne rozpoczęcie Dni Patrona Miasta św. Michała nastąpi 29 września. O godz. 10.30 w parafii św. Michała Archanioł przy ul. Pokoju odprawiona zostanie msza św. w intencji miasta i mieszkańców. na godz. 12 w Urzędzie Miasta zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta, podczas której wręczone zostaną tytuły honorowego obywatela miasta i zasłużonego dla miasta. W tym roku uhonorowani zostaną bracia Maciej i Konstanty Radziwiłłowie oraz Jarosław Michaluk. – Następnie otworzymy wystawę Stefan Rowecki Grot w oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej, tym samym chcemy poprosić pana ministra Radziwiłła, żeby tę wystawę nam otworzył – mówi prezydent Dariusz Stefaniuk.

W sobotę 30 września o godz. 18.30 nastąpi uroczyste odsłonięcie muralu, który powstaje na Kamienicy pod Wieszczami przy ul. Narutowicza. W głosowaniu mieszkańcy zdecydowali, że ścianę tego budynku ozdobi malunek nawiązujący do historii Podlaskiej Wytwórni Samolotów. Po wykonaniu wspólnego pamiątkowego zdjęcia, zaprezentują się młodzi artyści

Dzień później o godz. 15 uroczyście wmurowany zostanie kamień węgielny pod budowę kościoła św. Michała Archanioła. Wzorem ubiegłego roku podczas Dni Patrona Miasta nastąpi podsumowanie głosowania na projekty budżetu obywatelskiego. Galę finałową uświetni występ Reprezentacyjnego Artystycznego Zespołu Wojska Polskiego. - Przyjedzie do nas cały skład zespołu, tzn. orkiestra, chór, balet, soliści. Mam nadzieję, że będzie to widowisko, bo Artystyczny Zespół Orkiestry Wojska Polskiego specjalizuje się w takich formach. Będzie zatem patriotycznie, artystycznie, operetkowo i tanecznie – chwali dyrektor Orzełowski.

Bezpłatne wejściówki na to wydarzenie cieszą się dużym zainteresowaniem, ale jak deklarują organizatorzy, nawet gdy na koncercie pojawią się osoby bez wejściówek, hala AWF przy ul. S. Marusarza jest tak dużym obiektem, ze powinna pomieścić wszystkich zainteresowanych.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, podczas Dni Patrona Miasta nie zobaczymy koncertu Agnieszki Chylińskiej. Artystka była w Białej Podlaskiej w czerwcu, wtedy jej występ przerwała burza, i organizatorzy i sama Chylińska zapowiedzieli, że koncert zostanie powtórzony. Jednak na wytęp fani będą musieli jeszcze poczekać. Ten koncert został z różnych względów przesunięty na listopad. Termin mam już potwierdzony w momencie gdy będę miał umowę, wtedy będę mógł oficjalnie o tym poinformować - dodaje dyrektor BCK.

Obchodom towarzyszyć będzie szereg innych imprez: 24 września VI rajd Rowerowy im. J. I. Kraszewskiego do Romanowa, od godz. 15 w parku Radziwiłłowskim zaplanowano festyn dla seniorów.Natomiast 29 września o godz. 17 w sali BCK przy ul. Warszawskiej podsumowany zostanie konkurs na Wyjątkową Bialczankę, organizowany przez Bialskie Stowarzyszenie Kobiet.

 

Monika Pawluk

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe