Gmina przejęła zabytkowy dworek w Wilczynie

  • 3.10.2017, 08:41 (aktualizacja 03.10.2017 11:41)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Gmina przejęła zabytkowy dworek w Wilczynie

Zabytkowy dworek w Wilczynie, 28 września został oficjalnie przekazany gminie Biała Podlaska. Wcześniej budynek należał do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie. Przygotowania trwały kilka lat.

Według Urzędu Marszałkowskiego nieruchomość generuje zbyt duże koszty utrzymania z racji swojego wieku, stanu technicznego oraz objęcia jej nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków. No i z poziomu Lublina trudno efektywnie zarządzać takim budynkiem. Dlatego też po kilku latach udało się doprowadzić do oficjalnego przekazania nieruchomości gminie.

Ale jako pierwsza z propozycją przekazania budynku wyszła rada sołecka i radny gminy Tomasz Wołowik. – Gmina doskonale wie, jakiemu celowi nieruchomość ma służyć. Traktuję to jako pomoc samorządowi w celu wypełnienia misji samorządu lokalnego. W akcie notarialnym wpisaliśmy dosyć szeroki zakres, w jakim budynek będzie użytkowany, a gmina wybierze najbardziej istotny. Stan prawny jest uregulowany – mówi Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

Budynek ma wrócić do świetności, ale dopiero za kilka lat. Według władz gminy potrzebne są odpowiednie fundusze na odnowienie pomieszczeń. Wójt będzie też starał się o pozyskanie pieniędzy z zewnątrz. Co właściwie mogłoby się znajdować w budynku? Jest kilka koncepcji. – Na początku mamy plany związane z reformą oświaty. Na okres przejściowy będziemy chcieli wykorzystać ten budynek dla przedszkola i klas 1-3. – wyjaśnia Wiesław Panasiuk, wójt gminy Biała Podlaska.

Więcej przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, nr 40

Maciej Maciejuk

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Grabanowiec ;)
Grabanowiec ;) 4.10.2017, 22:53
Ten dworek nie znajduje się w Wilczynie tylko w Grabanowie i nazywa się "Grabanów - Majątek"

Pozostałe