Nagroda im. Edyty Stein dla Stelli Zylbersztajn

  • 6.10.2017, 09:12 (aktualizacja 06.10.2017 09:43)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Nagroda im. Edyty Stein dla Stelli Zylbersztajn

12 października na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie odbędzie się konferencja "Święta Edyta Stein – Patronka Europy". W trakcie konferencji ks. Jerzy Witek, prezes Towarzystwa im. Edyty Stein we Wrocławiu, wręczy Stelli Zylbersztajn nagrodę za działalność na rzecz pojednania między religiami.

Stella Zylbersztajn to Żydówka, która urodziła się i dorastała w Łodzi. W czasie wojny, szukając schronienia, wyjechała do Łosic. W wieku 15 lat Stella znalazła się w łosickim getcie. Udało jej się z niego uciec w dniu likwidacji, 22 sierpnia 1942 r. Większość Żydów z łosickiego getta, w tym matka Stelli, została wymordowana w Treblince. Stella przeżyła dzięki pomocy aż 25 polskich rodzin z Łosic i okolicznych wsi. 

Po wojnie przyjęła chrzest, zdała maturę i wstąpiła do klasztoru karmelitanek bosych w Poznaniu. W zakonie spędziła 24 lata. Potem wyjechała do Izraela. Zamieszkała w Hajfie, gdzie rozpoczęła pracę jako pielęgniarka w domu opieki społecznej. Do dziś, mimo zaawansowanego wieku, Stella Zylbersztajn opiekuje się narkomanami, bezdomnymi i chorymi. Często gości w Polsce.

(jg)

 

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe