Cenny obraz trafił do muzeum

  • 9.10.2017, 08:52 (aktualizacja 09.10.2017 08:55)
  • Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Cenny obraz trafił do muzeum

Obraz "Spotkanie na grobli" Włodzimierza Łosia z 1883 roku to kolejne cenne dzieło, które wzbogaciło Muzeum Południowego Podlasia. Można go już oglądać na wystawie "Konie, jeźdźcy, zaprzęgi w malarstwie polskim XIX i XX wieku".

Obraz został kupiony w ramach programu "Kolekcje muzealne" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Dzieło przedstawia dwa zaprzęgi konne mijające się na grobli, usypanej pomiędzy dwoma stawami. Jeden z wozów zaczepiwszy się o pień drzewa przechyla się gotowy wpaść do wody. Scena rozgrywa się w letni, słoneczny dzień, na tle rozległego pejzażu – opowiada Violetta Jarząbkowska z działu artystycznego bialskiego muzeum.

Autor płótna, Włodzimierz Łoś (1849-1888), należy do grona wybitnych malarzy szkoły monachijskiej. Z wielkim kunsztem malował sceny rodzajowe z Podola, Wołynia i Ukrainy. Jego bogatą twórczość tworzą w dużej mierze konie i zaprzęgi, umiejscowione w pejzażu wsi i małych miasteczek.

Prezentacji obrazu towarzyszą dodatkowe wydarzenia, takie jak organizowany w wakacje  konkurs fotograficzny "Konie, jeźdźcy, zaprzęgi", który miał wyłonić najciekawsze zdjęcie przedstawiające konie. Wręczenie nagród zaplanowano na 13 października. W niedzielę 8 października zorganizowano też wykład "Spotkanie na grobli Włodzimierza Łosia. Tematy malarskie związane z podróżowaniem pojazdami konnymi".

Dyrektor muzeum Małgorzata Nikolska podkreśla, że to już czwarty obraz finansowany przez MKiDN, który trafił do bialskiego muzeum. – To bardzo cenne dzieła. Nigdy nie byłoby nas stać na zakup takiego obrazu, ponieważ ich ceny sięgają nawet 100 tysięcy złotych – zauważa dyrektor. – Mamy jedyną w kraju, unikatową galerię, która pokazuje tematykę konia w malarstwie polskim. Myśleliśmy, że przy dość małym budżecie, który mamy na tę galerię, nie będziemy mogli jej dalej rozwijać.

Justyna Dragan

 

Słowo Podlasia | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe