Mieszkańcy zostali odcięci od świata

  • 10.10.2017, 08:04 (aktualizacja 10.10.2017 12:22)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Mieszkańcy zostali odcięci od świata

 – Ludzie ratują się jak mogą, żeby wyjechać do pracy. Muszą drogi z podwórek sąsiadów robić. Nikt się tym nie interesuje, że po całej szerokości jezdni zasypano żwirem wjazdy do części wsi, gdzie nie ma możliwości inaczej dojechać. A co gdyby w nocy ktoś wezwał karetkę? Czy tak się zostawia ludzi na pastwę losu? – pytają mieszkańcy Ortela Królewskiego. W grupie około trzydziestu osób wyszli w piątek 6 października na ulicę, by oprotestować nieprzejezdne objazdy.

W Ortelu Królewskim przebudowa skrzyżowania rozpoczęła się 28 sierpnia i ma potrwać dwa miesiące. W miejscowości powstaje rondo na połączeniu drogi powiatowej z Białej Podlaskiej do Piszczaca z drogą powiatową biegnącą do Łomaz. Inwestycji mieszkańcy wcale nie są przeciwni, w całości ją popierają. Mają jednak zastrzeżenia co do ustalonych na czas prac objazdów. 

– My jesteśmy gotowi skorzystać z objazdów, ale niech będą przygotowane, utwardzone, żeby można było normalnie przejechać, a teraz jest horror. Na buty nakładamy reklamówki i ochraniacze, bo przecież musimy wyglądać jak cywilizowany człowiek jak gdzieś idziemy, a nie umorusani po same pachy. Jest dwudziesty pierwszy wiek, a my żyjemy jak jaskiniowcy, uziemieni z każdej strony – dodaje pani Bożena.

Przejechanie równiarką nic nie daje, bo po pięciu godzinach znów grzęzną samochody. Szalę goryczy przelał fakt, że w czwartek z czterech stron skrzyżowania zablokowano wjazdy do miejscowości zwałami żwiru.

Nie przejedzie ani karetka, ani straż

– Nikt nas nie uprzedził. Na wysokości wjazdu do mojej posesji wysypali wywrotkę. Ja mam już 70 lat i choruję, jak tu karetka mogłaby wjechać na podwórko? Tak się robi teraz ludziom – żali się Krystyna Mironiuk.

W najgorszej sytuacji zostali postawieni mieszkańcy, do których domów nie ma innego dojazdu niż przez skrzyżowanie. W momencie zasypania wjazdu na nie, zostali odcięci od świata. Nie mając innej możliwości, wjeżdżali przez łąki, podwórka sąsiadów lub polne drogi. Jednak i tutaj nie raz potrzebna była pomoc ciągnika do wyciągnięcia samochodu.

Michał Markowski opowiada o sytuacji, gdy ktoś z mieszkańców w akcie desperacji próbował przecisnąć się chodnikiem, jednak zaklinował się między znakiem drogowym a ogrodzeniem posesji.

Urzędniczka: Nie da się inaczej

Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej, Krystyna Beń, obecna na spotkaniu z mieszkańcami, zachęcała do zachowania cierpliwości. – Nie da się inaczej zrobić tego ronda, jak nie będą utrudnienia dla użytkowników drogi. Warunki pogodowe jakie są w ostatnich dniach wszyscy wiemy, niestety, ale w takich wypadkach trzeba dłuższą trasą objeżdżać po drogach utwardzonych. 

Dyrektor twierdzi, że to wykonawca wyznaczył objazdy drogami gruntowymi, z kolei wykonawca podkreśla, że zatwierdził to zarządca. – Myśmy dostali od zarządu dróg wytyczne, po których drogach ma być objazd i tak to zostało zrobione. A że niektóre drogi nie nadają się do objazdu, jeżeli jest inna aura niż słoneczna to już jest druga sprawa. My jako przedsiębiorstwo jesteśmy od wykonania zadania przebudowy skrzyżowania na rondo, a reszta należy do innych instytucji – mówi wprost kierownik budowy, Andrzej Józepczuk z Przedsiębiorstwa Robót Drogowych w Białej Podlaskiej.

Więcej przeczytacie w papierowym i elektronicznym wydaniu Słowa, nr 41

Sylwia Bujak

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku

Zdjęcia (6)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe