Jesień na drogch. Policjanci apelują: noga z gazu!

  • 11.10.2017, 09:19 (aktualizacja 11.10.2017 10:30)
  • www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Jesień na drogch. Policjanci apelują: noga z gazu!

Jesienna pogoda, deszcz, mgły i krótsze dni - to wszystko zmniejsza widoczność i powoduje pogorszenie się warunków drogowych, a z tym spadek bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu. Policjanci apelują aby zwłaszcza w tym czasie zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to bez wyjątku, zarówno kierujących jak i pieszych. Chwila nieuwagi może doprowadzić do tragedii.

Jesień nie jest sprzymierzeńcem kierowców. Deszcz i spadające liście sprawiają, że jezdnia jest śliska i mokra. Dużo łatwiej można stracić panowanie nad pojazdem. Należy pamiętać, że w takich warunkach znacznie wydłuża się droga hamowania, dotyczy to też zbyt szybkiego wchodzenia w zakręty.

W okresie jesienno-zimowym warto zmienić technikę jazdy i o to apelują policjanci. Najczęstszym powodem wypadków jesienią jest przekraczanie dopuszczalnej prędkości i niezachowanie bezpiecznego odstępu od poprzedzającego samochodu. Zastosowanie się do tych zasad może nie tylko pomóc uniknąć mandatu, ale również ocalić czyjeś życie. Dlatego zachowajmy ostrożność, zwłaszcza w rejonach przejść dla pieszych i kiedy widzimy ludzi idących poboczem. Niestety nie wszyscy piesi stosują się do obowiązku noszenia elementów odblaskowych przez co stają się na drodze niewidoczni.

Pamiętajmy o odblaskach! Pieszy musi mieć elementy odblaskowe po zmierzchu, jeśli porusza się po drodze poza obszarem zabudowanym. Jeśli jest ubrany w ciemny strój, kierowca samochodu jest w stanie go dostrzec z odległości około 40 metrów, jeśli pieszy ma odblaski - widoczność zmienia się nawet do 150 metrów. Przy hamowaniu na śliskiej powierzchni to bardzo duża różnica. Przepisy nie nakazują noszenia elementów odblaskowych w terenie zabudowanym, ale pamiętajmy, że znacznie zwiększają one widoczność pieszego i dają kierowcom czas na podjęcie prawidłowej reakcji.

Piesi powinni również uważać podczas przechodzenia przez przejście. Nie należy wchodzić na drogę jeśli pojazd znajduje się zbyt blisko, unikajmy również wbiegania na pasy. To pomoże nam uniknąć potrącenia, ponieważ w jesiennych warunkach, nawet na prostej drodze, droga hamowania jest dłuższa. 

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych!

(jm)

 

www.slowopodlasia.pl | Polub nas na Facebooku
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe