Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:19
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Super Gospodynie nagrodzone! [GALERIA+ WIDEO]

Po wielu tygodniach głosowania w naszym plebiscycie Super Gospodynie 2017 przyszedł czas na rozstrzygnięcie. Koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia działające na podobnych zasadach nagrodziliśmy 19 października w gościnnym i urokliwym Dworku Diana w Sławacinku Nowym.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Nagrody wręczyliśmy kołom gospodyń wiejskich oraz stowarzyszeniom, które zdobyły najwięcej głosów w poszczególnych powiatach. Głosy przyjmowaliśmy od początku lipca do 6 października, a potem rozpoczęło się wielkie liczenie.

Tadeusz Sławecki, reprezentant marszałka województwa lubelskiego uważa, że idea organizacji takiego plebiscytu jest jak najbardziej słuszna i warto doceniać działające na terenie Południowego Podlasia aktywne panie. - Niektóre koła gospodyń wiejskich na naszych ziemiach liczą 150 lat. Te koła, stowarzyszenia czy organizacje, które przetrwały różne koleje losy, istnieją po to, aby aby być blisko ludzi, nieść dobro i ciepło. I za to należą się im wielkie podziękowania. Dziś jesteśmy wpatrzeni w telewizory, a tymczasem wspólne spędzanie czasu, śpiewnie, popatrzenie sobie w oczy jest bardzo ważne. Takie inicjatywy, które podejmują koła gospodyń wiejskich należy wspierać - mówi Sławecki.

Panie z Dobrynia górą

W powiecie bialskim najwięcej  głosów otrzymało Stowarzyszenie na rzecz rozwoju miejscowości Dobryń Duży (gmina Zalesie). Małgorzata Szewczyk, prezes stowarzyszenia podkreśla, że nagroda to dla nich ogromne wyróżnienie. – To również forma uznania naszych dotychczasowych działań. Tym bardziej, że otrzymałyśmy aż tyle głosów – cieszy się Małgorzata Szewczyk, prezes stowarzyszenia. I dodaje, że ich codzienna działalność skupia się wokół pracy na rzecz lokalnej działalności: – Współpracujemy z samorządem gminnym, z instytucjami, które działają  na terenie sołectwa oraz ze Szkołą Podstawową i klubem sportowym w Dobryniu Dużym, opiekujemy się cmentarzem poległych żołnierzy niemieckich z pierwszej wojny światowej. Jesteśmy wszędzie tam, gdzie potrzebna jest nasza pomoc.

Na kolejnych miejscach znalazły się KGW w Perkowicach (gmina Biała Podlaska) oraz Aktywne Kobiety z Jabłecznej (gmina Sławatycze). Nagrodzonym oprócz przedstawicieli gmin, pogratulował także starosta powiatu bialskiego Mariusz Filipiuk. Nagrody laureatkom wręczał w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego Tadeusz Sławecki.

Wójtowie gmin wręczyli też kilka nagród specjalnych dla kół działających na ich terenach. KGW w Dubowie wyróżnił Jerzy Czyżewski, wójt gminy Łomazy. Podobne wyróżnienia otrzymały także KGW w Szóstce (gmina Drelów), które uhonorował wójt Piotr Kazimierski, oraz Samodzielne KSW w Nosowie, które docenił wójt Paweł Kazimierski.

Nagrodzone za pracę na rzecz gminy

 Pierwsze miejsce w powiecie łosickim zajęło KGW w Starych Szpakach (gmina Stara Kornica). Panie ramach swojej działalności prowadzą też zespół ludowy Marysieńki. – Próby mamy raz w tygodniu. Spotykamy się, śpiewamy, organizujemy zabawy, sylwestra. Pomagamy sobie nawzajem, wiedzie się u nas dobrze – mówi Jolanta Grzesiewicz. KGW w Szpakach funkcjonuje już 90 lat. – Jeszcze nasze prababcie spotykały się w domach, później były różne kursy szycia, szydełkowania, pieczenia ciasta, wyrobów wędliniarskich a już od 34 lat koło spotyka się w nowej świetlicy, tam mamy swoją siedzibę  – opowiada Grzesiewicz. A Katarzyna Szymaniuk dodaje: – Siedem lat temu, była możliwość pozyskania środków na remont. My jako koło nie mamy osobowości prawnej, ale we współpracy ze szkołą złożyłyśmy wniosek i wyremontowałyśmy świetlicę, wyposażyłyśmy salę, robiłyśmy wyjazdy na basen.

Kolejne miejsca w powiecie łosickim zajęły: Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich i Mieszkańców Makarówki (gmina Huszlew)  i KGW w Kobylanach (gmina Huszlew). Nagrodę specjalną postanowił wręczyć także wójt gminy Platerów dla działającego na tym terenie Stowarzyszenia Ludzi Aktywnych.

Nagrodzone za aktywność i zaangażowanie

Najwięcej głosów w powiecie radzyńskim zgromadziło KGW w Ostrówkach (gmina Wohyń). Drugie miejsce zajęło KGW Paprocie w Krasewie (gmina Borki). Panie słyną z pięknych wieńców dożynkowych i są one doceniane w różnego rodzaju konkursach. Ale ich działalność to także praca na rzecz lokalnej społeczności. – Brałyśmy udział w projekcie "Na początek wyjdźmy z rodziną". Trzy razy w tygodniu odbywały się spotkania dla wszystkich mieszkańców. Ten projekt bardzo nas zintegrował. Ludzie zaczęli nas doceniać, zauważyli, że coś zrobić niewielkim kosztem – podkreśla Bożena Górska z KGW w Krasewie. I dodaje, że koło działa od 38 lat, ale od roku zaczęło się dziać naprawdę dużo, bo jego skład uzupełniły nowe, młode członkinie.

Trzecie miejsce w powiecie radzyńskim przypadło KGW w Lipniakach. KGW w Kolembrodach znalazło się co prawda tuż za podium, ale postanowił je nagrodzić wójt gminy Komarówka Podlaska Ireneusz Demianiuk.

Zupa dyniowa to ich hit

Jeśli chodzi o powiat parczewski, największą ilość głosów otrzymało KGW w Paszenkach (gmina Jabłoń). Panie bardzo ucieszyły z nagrody. Uważają, że  zawdzięczają to mieszkańcom gminy. Choć zgłosiły się do plebiscytu późno, udało im się uplasować w czołówce powiatu parczewskiego. A czym członkinie koła zajmują się na co dzień? – Bierzemy udział w dożynkach, spotykamy się, gotujemy. Ostatnio najbardziej wszystkim smakowała zupa dyniowa. Organizowałyśmy też święto pieczonego ziemniaka, była to impreza dla całej wsi – Jolanta Gajko, przewodnicząca KGW w Paszenkach. Na drugiej lokacie uplasowało się KGW w Gęsi (gmina Jabłoń). Nagrodzonym gratulacje złożył starosta parczewski Jerzy Maśluch.

Wszystkich nagrodzonym kołom wręczone zostały cenne nagrody, które z pewnością przysłużą się do dalszej działalności aktywnych pań. Ważniejsze od nagród jest jednak to, że koła oraz stowarzyszenia cieszą się w swoich miejscowościach ogromnym uznaniem. Do siedziby naszej redakcji wpłynęło łącznie kilka tysięcy głosów na wszystkie koła i stowarzyszenia.

Rozstrzygnięciu naszego plebiscytu, które zorganizowaliśmy w urokliwym Dworku Diana w Sławacinku Nowym, towarzyszyły występy wokalistów zespołu Chwilka działającego przy Bialskim Centrum Kultury im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej. Nauczyciel śpiewu Ireneusz Parafiniuk wraz ze swoimi podopiecznymi przygotowali utwory, które wprawiły w miły nastrój, ale i zachęciły do wspólnej zabawy.

Dziękujemy partnerom naszego plebiscytu, sponsorowi głównemu Marszałkowi Województwa Lubelskiego Sławomirowi Sosnowskiemu, staroście powiatu bialskiego Mariuszowi Filipiukowi, staroście powiatu radzyńskiego Lucjanowi Kotwicy, staroście powiatu parczewskiego Jerzemu Maśluchowi, wójtom gmin, którzy włączyli się w organizację podsumowania, Bankom Spółdzielczym w Międzyrzecu Podlaskim i Łomazach.

Pełna lista laureatów wraz z ostateczną liczbą głosów dostępna będzie w papierowym wydaniu Słowa Podlasia nr 43 od wtorku 24 października.

Zachęcamy do udziału w kolejnych naszych plebiscytach organizowanych przez tygodnik Słowo Podlasia. Więcej informacji już wkrótce.

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton FrankaAutor komentarza: DanutaTreść komentarza: Jakie?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 11:25Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama