Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 13:56
Reklama
Reklama

Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków?

Wielkimi krokami zbliża się noc sylwestrowa, podczas której niejedna osoba odpali fajerwerki by oświetlić nocne niebo. Czy jednak wszyscy wiemy jak ostrożnie obchodzić się z tego rodzaju atrakcją? Jakie zagrożenie niesie ze sobą nieumiejętne korzystanie z fajerwerków?
Jak bezpiecznie korzystać z fajerwerków?

Historia fajerwerków sięga jeszcze czasów dynastii Han w Chinach. Początkowo prażono bambusy by wywołać huk, który miałby odstraszyć złe duchy. Wykorzystywano je też żeby modlić się o pomyślność i szczęście. Petard używano również w celach bojowych. Pierwsze pokazy odbywały się w XII wieku w Chinach. Używano wtedy prochu, zamiast współczesnych zamienników. W Polsce natomiast można podać przybliżoną datę 1566 roku, kiedy to "po górach nad Wilnem strzelby rozmaite, rac puszczania, insze puszkarskich przypraw ognie były zapalane". Pokazy były bardzo popularne wśród szlachty. Były obowiązkową zabawą, która uatrakcyjniała wiele imprez.

Zainteresowanie jest spore

– Zainteresowanie kupnem fajerwerków jest spore. Z tego co widać, do sprawdzonych sklepów przyjeżdżają raczej stali klienci, którzy wiedzą, gdzie kupić dobrej jakości fajerwerki. To ważne, by kupować w miejscach sprawdzonych. Są sieci handlowe, które idą na ilość. Sprzedają tańsze wyroby a późniejszy efekt na niebie jest zdecydowanie gorszy. – mówi Bartłomiej Terpiłowski, sprzedawca z terenu powiatu bialskiego.

Fajerwerki służą oczywiście do celów rozrywkowych, ale mogą być bardzo niebezpieczne, gdyż zawierają materiały wybuchowe. Ktoś, kto nieumiejętnie obchodzi się z fajerwerkami, może oparzyć i skaleczyć sobie głowę i ręce, grozi to też urazem oczu, łącznie z utratą wzroku a nawet urwanymi palcami i uszkodzeniem słuchu.

Przede wszystkim, oprócz zakupu materiałów u koncesjonowanych sprzedawców, należy sprawdzić czy produkt nie jest uszkodzony i nie posiada np. pęknięć czy rozdarć. Należy zwrócić uwagę czy z produktu nie wysypuje się żaden materiał pirotechniczny. Fajerwerki muszą być odpalane z boku, trzymając źródło ognia w wyciągniętej ręce. Nie można się nad nimi pochylać. Trzeba też zachować odpowiednią odległość (podaną w instrukcji) i oddalić się natychmiast po odpaleniu.

Kilka zasad bezpieczeństwa

– Często ludzie nie wiedzą o niebezpieczeństwie i przymocowują patyki i całość może wybuchnąć na początku. Poza tym pudełka z fajerwerkami należy odpowiednio zabezpieczyć, szczególnie małe, ponieważ są narażone na wywrotność a siła odrzutu jest większa. Przy ostatnich strzałach pudełko jest prawie puste i lekkie. Dojdzie do tego trochę wiatru i nieszczęście gotowe. Dobrze by było je wkopać albo czymś obłożyć i do czegoś przymocować – podpowiada Terpiłowski.

Poza tym nie należy odpalać ponownie petardy, gdy okaże się niewypałem. – Trzeba odczekać do 30 minut, po czym umieścić niewypał w pojemniku z zimą wodą. 

Według statystyk Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów każdego roku w Europie dochodzi do kilkuset wypadków z użyciem fajerwerków. Niektóre z nich są niestety śmiertelne. Większość z nich dotyczy nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa, szczególnie podczas odpalania baterii, rakiet i petard. W ubiegłych latach na terenie powiatu bialskiego nie było na szczęście zbyt wielu incydentów zagrażających życiu.

Niewłaściwie używanie fajerwerków jest wykroczeniem, które podlega karze grzywny lub pozbawienia wolności. W takich przypadkach kwoty sięgają nawet do 5000 zł oraz do 30 dni pozbawienia wolności.

Cały artykuł dostępny jest w numerze 52 Słowa Podlasia

Maciej Maciejuk


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama