Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 20 kwietnia 2024 10:01
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Gmina Kąkolewnica: Zrobią porządki w gminnych śmieciach

Od tego roku za wywóz śmieci w gminie odpowiada radzyńskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych. Firma zapowiada, że postawi mieszkańcom wygórowane wymagania w kwestii segregacji wystawianych do odbioru odpadów. Dla mieszkańców wyzwanie będzie spore, bo współczynnik segregacji wynosi tu zaledwie około 50 procent.
Gmina Kąkolewnica: Zrobią porządki w gminnych śmieciach

Do końca roku z terenu gminy śmieci odbierała firma z Międzyrzeca Podlaskiego. Niestety w ostatnich miesiącach zawartość wywożonych przez nią śmieci pozostawiała dużo do życzenia. – Od pewnego czasu zauważamy , że coś się dzieje. Gdy z terenu gminy śmieci odbierała jeszcze firma EKolider z Garwolina, mieszkańcy bardziej przykładali się do segregowania, bo inaczej wystawiane odpady nie były odbierane, a do nas trafiały zdjęcia dokumentujące zawartość wystawianych worków. Firma z Międzyrzeca odbierała wszystko, a mieszkańcy się oczywiście cieszyli. Doszło do sytuacji, że ktoś wystawił popiół, który przykrył pampersami. Pracownicy firmy tego nie sprawdzili i wrzucili zawartość do śmieciarki – przyznaje wójt Zbigniew Ładny, który nie kryje teraz zadowolenia z faktu, że na teren gminy wchodzi z usługami firma, która wyśrubuje wymogi.

Czas na zmianę

Radzyński PUK wygrał przetarg i będzie odbierał śmieci z gminy za kwotę 195 tys. rocznie, płaconą ryczałtowo. Do zadania podejdzie jednak zgodnie z panującymi w firmie zasadami, które wdrażane są we wszystkich obsługiwanych przez nią samorządach. – Nasi pracownicy nie odbierają niewłaściwie wysegregowanych odpadów. Przekwalifikowanie odpadów w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów Komunalnych w Adamkach to koszt dla przedsiębiorstwa, a na to sobie nie możemy pozwolić. – ostrzega Sławomir Sałata, prezes radzyńskiego PUK.

Z danych jakie firma otrzymała od gminy wynika, że deklaracje segregowania śmieci złożyło 92 procent mieszkańców gminy. Natomiast udział odpadów zmieszanych inaczej niż selektywnie wynosi tu 55 procent.

Będą uczyć segregacji

Przewodniczący rady gminy, Marek Król uważa, że przyczyny tak drastycznego spadku dbałości o oddawane odpady uda się szybko odkryć. – Zauważamy, że dzieje się coś niedobrego i mamy nadzieję, że wspólnie z nowym odbiorca szybko znajdziemy przyczynę. Nie chodzi tu o straszenie mieszkańców, ale o unormowanie tej sytuacji. Przez pierwsze miesiące będziemy się uczyć segregacji – zapewnia.

Gmina stawia w pierwszym rzędzie na edukację. Przez trzy miesiące mieszkańcy będą nabywać nawyków odpowiedniego selekcjonowania odbieranych śmieci. – Wychodzimy z założenia, że najpierw edukujemy, a sankcje będą później – mówi Anna Szczygieł, kierownik referatu gospodarki komunalnej w gminie. – Odbiór śmieci będzie raz w miesiącu. Źle wysegregowane odpady będą pozostawiane i mieszkańcy będą mogli je wystawić dopiero w kolejnym miesiącu, o ile je przesegregują zgodnie z zasadami. Szkło odbierane będzie co 2 miesiące, a papier co trzy.

Niektórzy obawiają się jednak, że restrykcyjne przestrzeganie zasad segregacji i nie odbieranie wszystkiego co mieszkańcy wystawią, może skutkować negatywnymi nawykami. Prezes PUK wyjaśnia jednak, że za zawiezienie do ZZOK w Adamkach odpadów nie wysegregowanych zgodnie z deklaracją, dodatkowe koszty poniesie PUK.

Rocznie z terenu gminy odbieranych jest około 783 ton odpadów.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, nr 1

Joanna Danielewicz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: NamorTreść komentarza: Z kostkami jest taki problem, że faktycznie nie wiadomo co brać, osobiście mam kostkę z Bruk bet i sprawdza się świetnie - przetrwała całą zimę bez zmianData dodania komentarza: 17.04.2024, 11:59Źródło komentarza: Rzucał kostką brukową w okna byłej partnerkiAutor komentarza: czyt→ łłOTreść komentarza: Droga Rito: Kim były te Panie i dlaczego nie wiwdziały JAK się zachować. Kłoda Mł. to wieś. 2. Dlaczego pies, jest przetrzymywany w Kojcu. Może niech KTOŚ z Was, wlezie do kojca i pomieszka dwa lata. Wstaczy tydzień. Jest nagonka na wiejski styl życia. Mieszczanie, sobie chcą po wisi łazić, jak po ZofiiLasku. Nie znając i nie będąc znanym. Polecam bajkę o CzrwonymKapturku. Kończy się tak: Gajowy rozcina brzuszek Wilka i wyskakuje żywy Kapturek i Babcia. Pozdrawiam. Nie wiem, tylko, co robi SP. Chyba. A nie, oszukałem Was. I Dzieicko i Babcia, są już w kawałeczkach. Wilków nie ma : D : Ha ha PIW- już Was ostrzegałem, ASF Was niczego nie nauczył.Data dodania komentarza: 17.04.2024, 08:16Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: RitaTreść komentarza: Wlaściciele powinni wysoko karę płacić i odszkodowanie. Bo nie tylko w kłodzie psy latają i sa zagrozeniem na ulicach. Jeden właściciel by zapłacił spora grzywnę i dszkodowanie może wtedy następne właściciele by psy na posesji zamkniętej trzymali.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 19:08Źródło komentarza: Obroniła dziecko własnym ciałemAutor komentarza: lgbtTreść komentarza: Odpadł przez uchwałę czy inni byli lepsi. Jasnowidz jesteś czy co.Data dodania komentarza: 16.04.2024, 17:09Źródło komentarza: Uchwała anty-LGBT odcięła miasto od pieniędzyAutor komentarza: Mieszkaniec miasta.Treść komentarza: PO wyborach, to mieszkańcy mogą się teraz cmoknąć w czoło. Woda ciepła, zimna i ogrzewanie już na pewno nie stanieją. Bardzo dziękujemy fajnopolakom z Białej za świetny wybór :) :) Teraz dzięki wam spadająca liczba młodych mieszkańców tego miasta będzie malała jeszcze bardziej :)Data dodania komentarza: 16.04.2024, 13:24Źródło komentarza: BIAŁA PODLASKA: Tanieje ciepło, co z czynszami
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama