Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:02
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Prawo pracy: Kiedy muszę wysłać pracownika na ponowne badanie lekarskie?

Prawo pracy: Kiedy muszę wysłać pracownika na ponowne badanie lekarskie?

Mój pracownik od ponad dwóch miesięcy jest na zwolnieniu lekarskim, które wkrótce się kończy. Jednocześnie bezpośrednio po zakończeniu okresu leczenia chciałby on udać się na urlop wypoczynkowy, wcześniej zaplanowany w planie urlopów. Osobiście nie mam zastrzeżeń i nie zamierzam robić problemu, ale mam wątpliwość, czy aby wcześniej nie musiałbym go skierować na badania lekarskie. Czy jest to konieczne po zakończeniu zwolnienia chorobowego, czy też można je przeprowadzić po powrocie z urlopu wypoczynkowego?

Monika D. (dane do wiadomości redakcji)

Pytanie Czytelnika powstało na tle art. 229 § 2 zd. 2 Kodeksu pracy, stosownie do którego brzmienia w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (na marginesie warto pamiętać o tym przepisie, dość często jest on bowiem przeoczany).

W piśmiennictwie prawniczym i orzecznictwie przyjmuje się jednak, iż "decydujące znaczenie ma w tym przypadku wykładnia funkcjonalna tego przepisu. Obowiązek pracodawcy skierowania pracownika na badania wynikający z tej normy prawnej wiąże się z kwestią bezpieczeństwa i higieny pracy. Dopuszczenie do wykonywania pracy pracownika po długiej chorobie bez potwierdzenia zachowania zdolności do pracy byłoby obciążone ryzykiem z punktu widzenia bezpiecznego wykonywania pracy. Odnosi się to zatem do sytuacji, w której po okresie choroby pracownik ma faktycznie świadczyć pracę.

W takich wypadkach dopuszczenie do pracy powinno poprzedzić badanie lekarskie. W sytuacji natomiast, gdy bezpośrednio po zakończeniu zwolnienia chorobowego, a w tym przypadku urlopu macierzyńskiego, pracownik rozpoczyna urlop wypoczynkowy, o żadnym zagrożeniu dla bezpieczeństwa pracy nie może być mowy" (uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 9 marca 2011 roku, sygn. akt II PK 240/10).

W konsekwencji stwierdzić należy, iż pracownik może w porozumieniu z pracodawcą kontynuować swoją nieobecność w pracy na warunkach urlopu wypoczynkowego, a stosowne badania winny być przeprowadzone po zgłoszeniu przez niego (faktycznej) gotowości jej świadczenia – a więc Czytelnik winien skierować danego pracownika na badania dopiero po powrocie z urlopu.

Nadmienić też należy, że urlop wypoczynkowy może być udzielony tylko w sytuacji, gdy pracownik rzeczywiście jest zdolny do pracy. Wspomnianym urlopem nie można "zakamuflować" jego rzeczywistej choroby.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama