Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 07:32
Reklama
Reklama

Biała Podlaska: "Klechdy" podbiły Amerykę i idą po więcej!

Klechda to inaczej bajka ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zazwyczaj opowiada o przeszłości regionu i bohaterskich czynach i obyczajach.
Biała Podlaska: "Klechdy" podbiły Amerykę i idą po więcej!

Film "Klechdy" trwa 24 minuty i opowiada historię Juju, czarnoskórego imigranta z Afryki, który przybywa do Unii Europejskiej w nadziei na lepsze życie. Jednak zamiast raju mlekiem i miodem płynącego, spotyka go coś zgoła odmiennego. Najpierw zostaje porwany przez handlarzy organami, a kiedy udaje mu się uciec, trafia na wieś, zamkniętą na nowych ludzi i nowe historie. W dodatku Juju nie mówi po polsku! Film był kręcony w 2016 roku w Białej Podlaskiej i Zaborku. Jest to thriller z domieszką horroru. O Pawle Łukomskim pisaliśmy już w 2004 roku, kiedy opowiadał o jednym ze swoich pierwszych filmów, "Sycylijskie tango 1/2", który cieszył się sporym zainteresowaniem.

Teraz "Klechdy" powędrowały w szeroki świat. Film został nominowany w aż pięciu kategoriach na Festiwalu Filmów Niezależnych w Los Angeles, z czego wygrał w trzech: na najlepszy krótkometrażowy horror, za zdjęcia i za muzykę.

Opłacało się myśleć globalnie, bo 14 lutego film dostał trzy nominacje na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Redline w Toronto (za najlepszy short suspense/thriller, najlepsze zdjęcia i najlepszą scenografię).

– Świat to teraz globalna wioska, zgłaszanie filmów gdziekolwiek to żaden problem. Większym wyzwaniem jest przesianie wszystkich festiwali i wybranie tych najlepszych dla projektu. Interesowały mnie festiwale nastawione na shorty, z otwartym podejściem do tematu i najchętniej z podziałem na podkategorie – tłumaczy Paweł Łukomski.

Energia i inspiracje reżysera z Białej Podlaskiej to niewyczerpane źródło i na pewno jeszcze nie raz o nim usłyszymy. – Mam pomysł na kolejny film, ale muszę najpierw napisać do niego tekst, bo wszystko jest na etapie koncepcyjnym. Chyba dalej chciałbym jeszcze zostać przy shortach. – dodaje Łukomski. 

Więcej na ten temat w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 20 lutego

Justyna Madan


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ZakrześTreść komentarza: Najlepsza akademia w regionie jest w Radzyniu.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:55Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: PrzeKoTreść komentarza: Marszałek wspiera tych którzy się do niego zwracają z prośbą o wsparcie :) Na stadion już dał 10 mln. Da na imprezy masowe pod warunkiem, że ktoś wytrzeźwieje po bankiecie na loży vipów i napisze wniosek. Z tym może być jednak problem jak z tą prośbą o wsparcie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 13:54Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: Ksiądz IgnacyTreść komentarza: Most powinien być nazwany imieniem wielkiego Polaka. Jednym z takich jest Świętej Pamięci Pan Generał Wojciech Jaruzelski .Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:30Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Szkoda, że marszałek na stałe nie wspiera Podlasia, tak jak słabsze od bialskiej drużyny piłkarskie. No ale w Białej rządzą jego polityczni wrogowie.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:20Źródło komentarza: Marszałek obiecał pieniądze, trzeba złożyć wniosekAutor komentarza: bialszczaninTreść komentarza: To pytanie do rektora Nitychoruka, który zaraz po śmierci Bergiera doprowadził do wycofania drużyny - wizytówki uczelni z rozgrywek ligowych.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 12:12Źródło komentarza: Poznały rywalki
Reklama
Reklama