Zakładanie akwarium – o czym należy pamiętać?

  • 1.03.2018, 10:03
  • Artykuł Partnera
Zakładanie akwarium – o czym należy pamiętać?
Założenie akwarium nie wiąże się jedynie z zakupem rybek oraz szklanego naczynia, w którym będą mieszkały. Bardzo ważne jest to, by odpowiednio przystosować środowisko w akwarium. Tylko w ten sposób rybki będą żyły w warunkach, które są zbliżone do tych naturalnych. Jednak nie jest to łatwe zadanie, a w szczególności dla początkujących. Dlatego warto dowiedzieć się więcej na ten temat, tak by zaopatrzyć się w potrzebne urządzenia i właściwie przygotować nowy dom dla rybek.

Zaplanuj wszystkie elementy

Każda ważna sprawa powinna być właściwie zaplanowana. Tylko w ten sposób będzie wiadomo, że została podjęta odpowiedzialna decyzja. Jeżeli chodzi o sam etap planowania, to warto skupić się na paru podstawowych kwestiach. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na miejsce, gdzie znajdzie się akwarium. W ten sposób będzie można od razu stwierdzić, jaka wielkość naczynia będzie odpowiednia. Gdy już zostanie to ustalone, warto przemyśleć wygląd dokładny wygląd akwarium oraz to, jaki ma mieć typ. Wszystkie informacje związane z planowaniem pozwolą na otrzymanie informacji, które będą bardzo przydatne w trakcie zakupów. Poza tym warto zaznaczyć, że całe wyposażenie akwarium można znaleźć na stronie: https://www.plantica.pl/produkty/podloza/substraty-kompletne

Wybór właściwego akwarium

Jak już wcześniej zostało wspomniane, jedną z najważniejszych rzeczy w trakcie zakładania akwarium, jest określenie, jaki rodzaj ma mieć. Jednak bardzo istotne są również inne kwestie związane z tym naczyniem.

Rodzaje akwarium

  • Z rybkami morskimi – warto zaznaczyć, że taki rodzaj akwarium wymaga bardzo dużej liczby informacji. W związku z tym nie jest polecany osobom początkującym. Niezwykle istotne jest także to, że akwarium z rybkami morskimi wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami, niż z rybkami słodkowodnymi.
  • Z rybkami słodkowodnymi – jest szczególnie polecane osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z akwarystyką. Przede wszystkim dlatego, że rybki słodkowodne nie są tak wymagające, jak morskie.

Wielkość akwarium

Zapewne każdy akwarysta stwierdzi, że największe wrażenie robią spore akwaria, gdzie zmieści się wiele różnych ryb, ale też ciekawa flora. Jednak nie będzie to najlepsze rozwiązanie dla początkujących osób. Przede wszystkim dlatego, że nadmiar obowiązków i pracy może być zbyt przytłaczający. Dlatego warto rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką od mniejszych naczyń. Najlepszym rozwiązaniem będą takie o pojemności 25 litrów. Jednak wtedy trzeba pamiętać o tym, że trzeba ograniczyć liczbę rybek do maksymalnie sześciu. W tym przypadku postąpi się zgodnie z zasadą, która mówi o tym, że na jedną rybkę powinno przypadać około pięciu litrów wody.

Kiedy można wpuścić rybki?

Warto zauważyć, że akwarium potrzebuje parę dni na stworzenie warunków odpowiednich do rozwoju rybek. Dlatego nie powinno kupować się ich od razu po nabyciu naczynia. Najlepiej odczekać minimum tydzień, najlepiej do dziesięciu dni. Dzięki temu rybki trafią do akwarium, który stanowi właściwe środowisko. 

Artykuł Partnera
Podziel się:
Oceń:
 

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Słowo Podlasia. Grupa Wydawnicza SŁOWO sp z o.o. z siedzibą w mieście stołecznym Warszawa (ul. Chocimska 3A, 00-791) jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Elinna
Elinna 16.03.2018, 11:52
Masz rację. Wiedza to podstawa. Ja oprócz czytania w internecie często dzwonię do sklepu, jak nie wiem co wybrać. mam już taką bazę sklepów, o których wiem, że są tam nie tyle sprzedawcy, co pasjonaci. Nie tylko chodzi mi tu o akwarium ale też inne dziedziny. Zawsze to sie sprawdzało do tej pory. Jak słyszę, że ktoś może mi doradzić i wytłumaczyć zawsze wracam do takiego sklepu. :)
Konrad
Konrad 10.03.2018, 15:57
Zgadzam sie z Elinna. Zanim zaczniemy większe zakupy warto się dowiedzieć jaki filtr wybrać, jakie oświetlenie, podłoże oraz dopasować zbiornik do ryb które nam sie podobaja. Ze swojej strony zapraszam wszystkich po informacje na te tematy na stronę http://podwodnekrolestwo.pl/ do zakładki wyposażenie.
Elinna
Elinna 6.03.2018, 19:52
Oczywiscie wszystko sie zgadza. Ja przy zakładaniu akwarium korzystalam ze wskazówek na tym blogu
https://aqua-light.pl/blog/zakladamy-akwarium-bedzie-potrzebne/
Poczytałam też trochę na forach akwarystycznych i wiem, że oprocz samego akwarium bardzo ważna jest filtracja i oświetlenie, bo jeśli masz rośliny to do fotosyntezy potrzebne jest światło o odpowienim widmie. Ja mam sporo roślin i używam aktualnie świetlówek t5 Gro-lux. Świetnie roślinki rosną :) polecam :)

Pozostałe