Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 marca 2024 14:27
Reklama
Reklama baner reklamowy word biała podlaska

Łomazy: Rzeźbiarz i poetka, czyli miłość w cieniu sztuki

Ona to poetka, której twórczość to obrazy codziennego życia prezentowany przez pryzmat tętniącej życiem przyrody. On jest uznanym rzeźbiarzem, twórcą "Drogi krzyżowej" zdobiącej świątynię w Romaszkach.
Łomazy: Rzeźbiarz i poetka, czyli miłość w cieniu sztuki

Państwo Anna i Wiesław Mikiciukowie z Łomaz wśród codziennych obowiązków znajdują czas na spełnianie pasji, dając w ten sposób ujście emocjom, ale też zaspokajając potrzeby estetyczne odbiorców ich sztuki.

Urodziła się wczesną jesienią w Łomazach w rodzinie Bańkowskich w latach, kiedy wokół –nie tylko na wsi – panowała bieda. Nadano jej imię Anna. We wczesnym dzieciństwie doświadczyła śmierci ojca, co odcisnęło piętno nie tylko na małej dziewczynce, ale całej rodzinie, a szczególnie młodej matce, na której barkach pozostał ciężar utrzymania kilkuhektarowego gospodarstwa. Od tamtej pory rzeczywistość dziecka naznaczona była głównie opieką nad sparaliżowaną babcią, a potem systematyczną nauką oraz ciężką pracą w gospodarstwie przy uprawie ziemi czy hodowli zwierząt.

Dziś Anna Bańkowska-Mikiciuk ma za sobą wiele wywiadów prasowych czy radiowych, rozmów z czytelnikami oraz kilka wieczorów autorskich. Z pomocą rodziny oraz życzliwych osób udało jej się wydać aż 3 tomiki wierszy o wdzięcznych tytułach: "Moje nastroje", "Ścieżkami życia" i "Myśli jak ptaki", w których przez pryzmat tętniącej życiem przyrody interpretuje otaczającą ją rzeczywistość.

***

Przemyślana forma, linie zdradzające wprawione ruchy rąk mistrza, wizerunki świętych, symbole lub motywy ze świata fauny i flory, odpowiednio przygotowane drewno oraz ogromna pasja – oto przepis na doskonałą płaskorzeźbę. Tego typu dzieła wypełniają wnętrza domu poetki nie tylko z powodu zamiłowania do sztuki, ale przede wszystkim życia u boku męża – artysty.

Wiesław Mikiciuk, bo o nim mowa, to twórca ludowy znany nie tylko na terenie powiatu bialskiego. – Moja najbardziej rozpoznawalna kompozycja płaskorzeźb pt. "Droga krzyżowa" uświetnia świątynię w Romaszkach. Tam też znajduje się wykonana przeze mnie rama okalająca – uznawany przez lokalne środowisko za cudowny - obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy" – wyjaśnia artysta. 

Życie państwa Anny i Wiesława Mikiciuków przepełnione jest duchem artyzmu, a każda chwila przynosi coś nowego. Czy przeznaczenie szykuje utalentowanemu małżeństwu jeszcze jakieś niespodzianki? Kto wie, wszak koleje ludzkiego losu są  nieodgadnione...

Cały reportaż przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 11/2018

Justyna Lesiuk-Klujewska



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ksiądz IgnacyTreść komentarza: Ulica ma być nazwana imieniem wielkieg i zasłużonego Polaka. Takim Polakiem jest Świętej Pamięci Generał Wojciech Jaruzelski.Data dodania komentarza: 29.03.2024, 10:45Źródło komentarza: Chcieli nadać nazwę ulicy. Musieli wycofać uchwałęAutor komentarza: Nie rucia nogaTreść komentarza: Ta czarna zaraza zawsze i wszędzie musi się wpierdzielać w każdy aspekt życia człowieka. Tak nazwijmy nową ulice imieniem jakiegoś pajaca z krzyżemData dodania komentarza: 29.03.2024, 08:14Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na KrznieAutor komentarza: kibic PodlasiaTreść komentarza: Do Zakrzesia: To proszę wymienić choć jednego reprezentanta Polski z radzyńskiej Akademii oraz sezony, w których drużyny z niej grały w Centralnej Lidze Juniorów. O ile wiem, to odpowiedź będzie brzmiała - ZERO.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 23:21Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: czyTTreść komentarza: Nie wiem o czym ga da l i. Chyba o wyborachData dodania komentarza: 28.03.2024, 19:13Źródło komentarza: Dyskutowali o tym, jak pomóc zdolnym uczniomAutor komentarza: czy TTreść komentarza: Jeśli most ma łączyć, to nie te raczej: Jozafat zapoczątkował rozwój polonizacji Lićwinów i Rusów - Łuck (Ukraina dziś). Riad, także niespecjalnie łączy. No i jego potomkowie, chcą politykować. To jak to, tylko takie mosty? Nie mam propozycji. Zapytajcie Mieszkańców. Zwłaszcza tych ulic. Mam pytanie: jak rozwiązane będą "kolizje' z nową przecież, ścieżką po Wale Krzny?Data dodania komentarza: 28.03.2024, 19:10Źródło komentarza: Dwóch kandydatów na patrona mostu na Krznie
Reklama
Reklama