Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 11:52
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Szkoła w Koszołach znów zatętni życiem

W marcu 2018 roku w Koszołach odbyło się "Rodzinne powitanie Wiosny". Impreza stała się również okazją do nieoficjalnego otwarcia "Szkoły Relacji i edukacji regionalnej", która ma promować bogatą historię oraz aktywizować mieszkańców miejscowości.
Szkoła w Koszołach znów zatętni życiem

Pomysły na to, aby w budynku szkoły w Koszołach zaczęło się "coś dziać", kiełkowały w głowach osób zatroskanych o jej los, już w momencie, gdy było pewne, że zostanie zamknięta, czyli prawie 10 lat temu. Osoby, które mają tu swoje miejsce na ziemi cały czas pielęgnują wspomnienia o tym, że została ona wzniesiona "rękami mieszkańców", którzy mieli znaczny udział w budowie jej – nie tylko rzeczowy, finansowy, ale i poprzez wykonaną ogromną pracę fizyczną. Żywa jest także pamięć o tym, że powstała na miejscu starego cmentarza i spalonej cerkwi unickiej. Dlatego też wielu osobom zależało, by ten obiekt dziedzictwa kulturowego, budynek i teren, który od pokoleń integrował mieszkańców – pozostał w rękach społeczności lokalnej i służył kolejnym pokoleniom.

– Dodatkowo, warto wspomnieć o wspaniałej historii Koszoł, którą planujemy rozsławiać, ponieważ jeszcze mało kto wie, że stąd wywodzą się ułani. Bogactwo historyczne, tradycje wielokulturowości i tolerancji wyznaniowej, religijnej – to wielki potencjał tego miejsca – wyjaśnia Magdalena Adamska, członek stowarzyszenia.

W 2010 r. grupa nieformalna pod przewodnictwem Cezarego Nowogrodzkiego, na terenie szkolnym rozpoczęła organizowanie festynów rodzinnych – tematycznych imprez. Wtedy też zaczęto wydawać czasopismo "Kniaża" z artykułami Sławomira Hordejuka – regionalisty. Kolejnym krokiem ku rozszerzeniu działalności społecznej w Koszołach było utworzenie w 2014 roku organizacji pozarządowej – Stowarzyszenia Społeczno – Kulturalnego "Tłoka" (nazwa – od staropolskiego obyczaju wzajemnej pomocy sąsiedzkiej).

Cały artykuł przeczytacie w najnowszym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 15/2018

Justyna Lesiuk-Klujewska



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: AlicjaTreść komentarza: Np procto vitale, żeby daleko nie szukać.Data dodania komentarza: 28.03.2024, 10:34Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton Franka
Reklama
Reklama