Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 marca 2024 10:08
Reklama
Reklama Baner reklamowy - warsztat samochodowy - pogotowie

Radzyń Podlaski: Konstancja i Stanisław Antoni rosną w pałacowym parku

Dwa modrzewie, które od dawna istniały w radzyńskiej legendzie stają się coraz ważniejszą częścią historii miasta. Kilka miesięcy temu okazało się, że mają ponad 300 lat i są żywymi świadkami stuleci i działaności kolejnych właścicieli radzyńskiego pałacu. Teraz rada miasta zadecydowała, że nazwane zostaną imionami pary, która rozbudowała posiadłość Mniszchów w rezydencję i zapoczątkowała istnienie przypałacowego parku. Trzystuletnim modrzewiom nadano imiona Konstancji z Potockich i Stanisława Antoniego Szczuki.
Radzyń Podlaski: Konstancja i Stanisław Antoni rosną w pałacowym parku

W parku, niedaleko pałacu rosną dwa modrzewie. Według legendy właśnie przy nich spotykali się Cecylia Urszula, córka Eustachego i Marianny Potockich i Stanisław Paszkowski, syn właściciela wsi Paszki. Cecylia ostatecznie wydana została za Hieronima Sanguszkę, więc legenda mówi o nieszczęśliwej miłości. Ile w legendzie o romansie tych dwojga jest prawdy? Niedawno okazało się, że całkiem prawdopodobne, że wątek dwóch modrzewi. Ekspertyza dendrologiczna zlecona przez miasto wykazała, że drzewa mogą mieć nawet 330 lat. Certyfikowany inspektor drzew, Sławomir Banasiuk zastosował metodę opierającą się na ustaleniu średniego wymiaru pierścienia przyrostowego i obliczeniu ilości słoi z promienia pnia.

Drzewa musiały więc zostać zasadzone między 1700 a 1710 rokiem. Wówczas właścicielami Radzynia Podlaskiego byli Konstancja z Potockich i Stanisław Antoni Szczuka, podkanclerzy litewski, który w XVII wieku przejął we władanie starostwo radzyńskie z rąk Mniszchów. – Promocja ogólnopolska Radzynia zaczęła się nie od "Rancza", ale od Szczuki – argumentuje potrzebę upamiętnienia tej pary Anna Wasak, która niedawno napisała książkę "Radzyńskie modrzewie, historia i legenda". – Szczuka był ceniony przez Jana III Sobieskiego i ludzi swojej epoki. Czemu nie miałby być ceniony również przez nas?

Cały artykuł przeczytacie w aktualnym numerze i e-wydaniu Słowa Podlasia, 19/2018

Joanna Danielewicz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Tirowiec 46Treść komentarza: A co cię to obchodzi . Jestem kierowcą ciężarówki jeżdżę w trasę 4-5 dni nie ma mnie w domu co co mam obracać jak nie Tirówki he he he . Pełno ich chodzi po parkingach to i się korzysta he he . Mojej kobiecie mówię , że jak nie z tych że ja wierny jestem że ja nie kożystam z usług tych pań ...... a ona wierzy ha ha ha haData dodania komentarza: 27.03.2024, 15:23Źródło komentarza: Projekt bialskich licealistek na dniach uczelniAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: a co z piłką kobiecą w Białej? Zaorana na amen czy jest jakaś szansa?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:14Źródło komentarza: Poznały rywalkiAutor komentarza: DaLiTreść komentarza: Widać efekt pracy TOP-54, brawo panowie. Najlepsza Akademia w regionie.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:13Źródło komentarza: Szymański i spółka wywalczyli finały MEAutor komentarza: GromTreść komentarza: Matematyk co ty piszesz. W Radzyniu w zawodówkach to słabi musza być nauczyciele od matematyki i geografii. Grom od GMINY dostał kasę, a gmina liczy 10000 mieszkańców wiec nie wiele mniej niż "miasto" Radzyń. Orlęta dotację na tym poziomie dostają co roku, Grom dostał raz od święta. Polecam mniej serwatki bo was tam wzdyma strasznie, że chodzicie nadęci i piszecie głupoty.Data dodania komentarza: 27.03.2024, 13:11Źródło komentarza: Podatek od Wieczystej - Felieton FrankaAutor komentarza: DanutaTreść komentarza: Jakie?Data dodania komentarza: 27.03.2024, 11:25Źródło komentarza: Zioła na jelita – które są skuteczne?
Reklama
Reklama